Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Suzuki nás 'vykořisťuje', stěžuje si VW

Suzuki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Suzuki | foto: Lidové noviny

Suzuki odmítá spolupracovat, dokud se Němci budou chovat jako noví majitelé. VW si stěžuje, že Japonci jen berou technologie a nedávají za ně nic nazpět.

Když Volkswagen v roce 2009 koupil dvacetiprocentní podíl v Suzuki, analytici zdvihali palce. Japonci měli VW pomoci s malými auty a výměnou získat přístup k hybridním technologiím. Jenže osmnáct měsíců od podpisu smlouvy stále čekáme na první větší plod spolupráce a nic není ani na obzoru.

Suzuki odmítá dál spolupracovat, dokud si výrobci nevyjasní několik věcí. Japonští manažeři si stěžují, že Volkswagen jedná, jako by Suzuki kupoval. Zachování nezávislosti malého výrobce přitom bylo jednou z podmínek předloňské dohody.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

Hans Demant, který má u VW spolupráci na starosti, výtky z Japonska odmítá: "Volkswagen a Suzuki jsou a zůstanou dvě nezávislé společnosti. Neschválili jsme žádné další navyšování podílu." Stěžují si však i nejvyšší manažeři Suzuki, potlačované nechuti dal nedávno průchod Yasuhito Harayama, výkonný viceprezident automobilky.

Harayama zodpovídá za spolupráci na japonské straně, je tedy Demantovým protějškem. "Cítíme potřebu vrátit se na začátek a znovu jednat o všem včetně vlastnických podílů," řekl Harayama. "Shoda na tom, že jsme nezávislými společnostmi a rovnocennými partnery je nutnou podmínkou pokračování spolupráce."

Suzuki nás vykořisťuje, stěžuje si VW

Analytici se shodují, že situace musí být vážná. Japonští manažeři totiž obvykle o problémech veřejně nemluví. Nikoho v Evropě by navíc nepřekvapilo, kdyby chtěli Němci Suzuki skutečně ovládnout, jejich ambice stát se do roku 2018 světovou jedničkou jsou tu totiž dobře známé. Média o převzetí diskutují už od té doby, kdy si představitelé VW a Suzuki podali ruce.

Vinu za krizi přesto nelze klást jen na bedra Volkswagenu. Inženýři na německé straně si stěžují, že Suzuki chce pouze brát a nenabízí za vyspělé technologie VW nic užitečného. Japonská strana kontrovala sdělením, že její vývojáři nenašli v portfoliu Volkswagenu nic, co by jim mohlo být užitečné.

SUZUKI SE BOJÍ O TOVÁRNY

Suzuki neopomíná při každé příležitosti naznačit, že se dokáže zaopatřit i bez Volkswagenu. Představitelé automobilky jednají s řadou dalších výrobců. Naposledy si Suzuki domluvilo dodávky dieselových šestnáctistovek od Fiatu, bude je montovat do vozů vyráběných v maďarské Ostřihomi (Esztergom). Ta staví kromě swiftů také Suzuki SX4 a sesterské fiaty Sedici, nebo Suzuki Splash s Opelem Agila.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...