5. září 2016 18:59 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Nabourané auto si zavolalo samo hasiče na pomoc. V Praze poprvé

Hasiči odklízejí následky dopravní nehody - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči odklízejí následky dopravní nehody - ilustrační foto | foto: Leoš Kučera HZS Praha

PRAHA V Libni v ulici Františka Kadlece krátce po půl druhé odpoledne zavolal na operační středisko systém e-call a přivolal si pomoc záchranářů po dopravní nehodě.

Systém e-call poprvé zafungoval v hlavním městě na křižovatce ulic Františka Kadlece a Prosecké. „Operační středisko Integrovaného záchranného systému vyslalo na pomoc hasiče z nejbližší stanice Holešovice, družstvo a technický automobil s vyprošťovacím zařízením, Zdravotnickou záchrannou službu i PČR,“ napsala mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Jednalo se o dopravní nehodu dvou osobních automobilů, z nichž jeden, Ford Focus si pomocí systému e-call zavolal pomoc, když se střetl se Škodou Fabia. Boční náraz do motorové části aktivoval air bagy obou vozů i systém e-call.

Systém e-call propojuje palubní jednotku auta, mobilní telekomunikační síť a centra tísňového volání. Pokud dojde k dopravní nehodě, vůz sám vytočí linku 112 a nahlásí svoji polohu. Systém je pasivní, respektive se aktivuje pouze v případě, že dojde k nouzové situaci. Systém pracuje zcela nezávisle a jeho správné fungování se stane součástí STK.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!