11. července 2015 21:01 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Japonská Takata odmítla vytvořit fond pro oběti jejích vadných airbagů

Japonské firmě Takata hrozí v USA soud kvůli skandálu s airbagy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonské firmě Takata hrozí v USA soud kvůli skandálu s airbagy. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Japonská společnost Takata odmítla návrh na vytvoření fondu pro odškodňování obětí jejích vadných airbagů. Oznámil to americký senátor Richard Blumenthal, který vytvoření fondu navrhl při červnovém slyšení, jež se problémy s airbagy zabývalo.

S vadnými airbagy firmy Takata je spojeno minimálně osm úmrtí a více než stovka zranění.

Nafukovací systém airbagů může explodovat a mohou z něj do vozu vyletět části kovu. Od roku 2008 byly svolány k opravám už desítky milionů automobilů vybavených airbagy od Takaty.

Výkonný viceprezident Takaty Kevin Kennedy podle senátora uvedl, že firma v současnosti nepovažuje vytvoření fondu za nutné. „Takata zjevně není ochotna uznat svou zodpovědnost za tato tragická úmrtí a zranění, nebo poskytnout spravedlnost obětem a jejich blízkým,“ prohlásil senátor.

Americká automobilka General Motors loni vytvořila fond na odškodňování obětí nehod způsobených vadnými přepínači u zapalování, do kterého vložila 600 milionů dolarů (téměř 15 miliard Kč). Automobilka obdržela přes 4300 žádostí o odškodné. Nehody způsobené problémy se zapalováním si vyžádaly přes 120 lidských životů, píše agentura Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!