Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Tesla dostala povolení k zahájení výroby elektromobilů v Číně, staví závod za dvě miliardy

Elon Musk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elon Musk | foto: Reuters

Šanghaj  Americká společnost Tesla Inc. může začít vyrábět své elektromobily v Číně. Čínské ministerstvo průmyslu nyní oznámilo, že přidalo společnost na vládní seznam schválených výrobců aut a poskytlo výrobci elektrických automobilů certifikát, který v zemi potřebuje.

To znamená, že Tesla doslala zelenou k zahájení výroby, uvedl šéf konzultační firmy Automotive Foresight Ja-le Čang. Výrobu může podle něj zahájit kdykoliv.

Tesla staví závod za dvě miliardy USD (46,5 miliardy Kč) v Šanghaji. Bude to její první závod na výrobu aut v zahraničí.

Agentura Reuters na počátku měsíce oznámila, že Tesla plánuje zahájit výrobu v Číně už tento měsíc. Zatím však není jisté, zda se jí podaří splnit cíl výroby pro konec letošního roku kvůli nejistotě související s objednávkami, pracovní sílou a dodavateli. Záměrem je do konce roku vyrábět v závodě nejméně 1000 vozů Model 3 týdně.

Závod Tesly bude první továrnou na výrobu automobilů plně vlastněnou zahraniční firmou v Číně a je signálem toho, že Čína se snaží více otevřít svůj automobilový trh. Úřady Šanghaje také nabídly Tesle pomoc, aby se urychlila výstavba závodu. Čína rovněž na konci srpna vyřadila modely Tesly ze seznamu aut, na která se vztahuje desetiprocentní daň z obratu.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...