3. dubna 2017 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Tesla konečně jede správnou cestou. Rok nastartovala rekordní dodávkou aut

Model 3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model 3. | foto: Reuters

PALO ALTO (USA) Výrobce elektromobilů Tesla Motors v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům rekordních 25 tisíc vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 procent, zatímco v předchozím kvartálu o devět procent klesl. Příčinou propadu byly komplikace při přechodu na nový hardware systému automatického řízení.

Údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí. Tesla v prvním čtvrtletí vyrobila rekordních 25 418 vozů. Zákazníkům dodala asi 13 450 sedanů Model S a zhruba 11 550 sportovně-užitkových vozů Model X.

Tesla předpokládá, že v celém prvním pololetí dodá zákazníkům 47 až 50 tisíc aut. Na konci prvního čtvrtletí bylo podle firmy na cestě k zákazníkům 4650 vozů, které budou započítány do odbytu za druhý kvartál.

Tesla v loňském třetím čtvrtletí vykázala poprvé za tři roky zisk, ve čtvrtém kvartálu se ale vrátila do ztráty, která činila 121 milionů dolarů. Analytici podle agentury AP předpokládají, že firma vykáže ztrátu i za letošní první čtvrtletí.

Zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk chce během příštích dvou let zvýšit výrobu na půl milionu vozů ročně. Během dalších dvou let plánuje nárůst na milion aut ročně.

Letos hodlá firma zahájit výrobu nového vozu Model 3. Ten se bude prodávat za 35 tisíc dolarů, což je v přepočtu přibližně 886 tisíc korun, takže bude výrazně levnější než automobily Model X a Model S, jejichž cena přesahuje 70 tisíc dolarů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!