17. srpna 2016 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Tesly ‚natankují‘ u Humpolce. Na D1 je první pumpa pro elekromobily

Dobíjecí stanice pro vozy Tesla, ale i další elektromobily a elektrická zařízení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobíjecí stanice pro vozy Tesla, ale i další elektromobily a elektrická zařízení | foto: MAFRA

HUMPOLEC Na dálnici D1 u Humpolce se otevřela unikátní nabíjecí stanice pro elektromobily. Jako první v Česku obsahuje speciální dobíjecí místa pro elektromobily Tesla, zvané superchargery, které umožňují jejich rychlé nabití.

Nabíjecí „pumpu“ vybudovala společnost E.ON, zařadí se tak do světové sítě, kde si mohou majitelé vozů Tesla dobít auto zdarma. Ostatní elektromobilisté nepřijdou zkrátka. K dispozici budou všechny obvyklé typy nabíjecích standardů.

Tři parkovací místa obslouží ty, kdo potřebují nabíjet standardem CHAdeMO, dvě místa zvládnou standard CCS, celkem tři místa obslouží standard Mennekes. Navíc stanice disponuje i běžnými zásuvkami 230 V, kde půjde dobíjet elektroskútry, koloběžky, ale třeba také notebooky nebo telefony.

„Rychlost dobíjení umožní při dobíjení z nuly na 80 procent kapacity baterií obsloužit denně asi 480 vozů, denní kapacita stanice je 14 MWh elektřiny,“ nastiňuje rozsah mluvčí společnosti E. ON Vladimír Vácha.

Společnost, která v České republice doposud provozuje pět nabíjecích stanic, na nich prozatím umožňovala dobíjet vozy zdarma. Nově chce firma vystavět patnáct dalších stanic, které dobijí elektromobil za zhruba 30 minut.

„Nově budované stanice v projektu FAST-E budou zpoplatněny,“ říká Vácha a dodává: „Placení je možné v rámci systému EVmapa, pro neregistrované zákazníky platební kartou.“ Fungovat tedy budou různé metody a nabít vůz půjde i bez registrace či smlouvy.

Dobíjecí „pumpa“ Tesla u Humpolce
Tři parkovací místa obslouží ty, kdo potřebují nabíjet standardem CHAdeMO, dvě...
lukTereza Lukešová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!