5. ledna 2018 18:05 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Titul Auto roku letos získala Škoda Karoq

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Dobře se podařilo i odhlučnění turbodieselu, který neduní a nepřenáší vibrace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobře se podařilo i odhlučnění turbodieselu, který neduní a nepřenáší vibrace. | foto: Škoda Auto

Vítězem ankety Auto roku 2018 v ČR se stala Škoda Karoq. Ve finále hlasování porazila BMW řady 5, Opel Insignia, Kiu Stinger a Subaru Impreza. Rozhodla o tom odborná porota sestavená z 35 českých motoristických novinářů. Oznámil to dnes pořádající Svaz dovozců automobilů.

Celkem automobilky do letošního ročníku nominovaly 34 novinek. Loni vyhrála Škoda Kodiaq, což je větší SUV mladoboleslavské značky. Celkově Škoda získala titul počtvrté v řadě za sebou. Titul „Dodavatel pro Auto roku 2018 v ČR“ bude moci používat 21 tuzemských výrobců dílů pro Škodu Karoq.

Karoq, který je nástupcem prvního SUV od Škody Yeti, se začal prodávat loni v říjnu. Vyrábí se ve východočeských Kvasinách. Proti svému předchůdci se prodloužil o 16 centimetrů na 4,38 metru, šířka je 1,84 metru, tedy o 3,5 cm více. Zavazadlový prostor se zvětšil o 106 litrů na 521 litrů. Zatím si jej v Česku objednalo přes 6000 lidí.

Do hlasování veřejnosti se zapojilo 35.810 lidí, kteří zvolili nejlepším malým autem Subaru Impreza. Mezi velkými vozy se nejvíc líbila Kia Stinger, kategorii malých SUV ovládla Škoda Karoq a mezi velkými Volvo XC60.

Technickou inovací roku se stala nová technologie podvozku Subaru Global Platform u Subaru Impreza. Titul ekologické auto roku získaly elektromobily Nissan Leaf a VW e-Golf.

V Česku se letos prodá téměř 300.000 nových aut. Loni to bylo rekordních 271.595 osobních vozů, což je meziroční nárůst o téměř pět procent.

Automobilový průmysl v Česku zaměstnává přímo 150.000 lidí, nepřímo vytváří pracovní místa pro zhruba 400.000 lidí. Výroba aut zároveň tvoří čtvrtinu celkového tuzemského exportu a vytváří devět procent HDP. Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů dílů předloni meziročně vzrostly o 12 procent na rekordních 1,02 bilionu Kč.

ČTK
  • 5Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.