Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Toyota v USA urovnala spor o nehodu způsobenou zrychlením auta

Automobily značky Toyota mají problémy s vadnými airbagy. Tento problém se může celosvětově týkat až 3,4 milionů vozidel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobily značky Toyota mají problémy s vadnými airbagy. Tento problém se může celosvětově týkat až 3,4 milionů vozidel. | foto: Reuters

OKLAHOMA CITY Japonská automobilka Toyota Motor ve Spojených státech urovnala spor o nehodu, kterou způsobilo nechtěné zrychlení vozu. Při nehodě byla v roce 2007 zraněna řidička, její spolujezdkyně zahynula. Porota soudu v Oklahomě ve čtvrtek rozhodla, že Toyota je za nehodu zodpovědná, a nařídila jí vyplatit odškodné tři miliony dolarů (56 milionů korun).

Případ je jedním ze stovky podobných žalob, podaných kvůli závadě vozů Toyota zjištěné v roce 2009. Je to poprvé, kdy soud při posuzování těchto kauz rozhodl v neprospěch automobilky.

Lidé po celých Spojených státech podali na automobilku žalobu kvůli tomu, že jejich vůz začal samovolně zrychlovat. K soudu se zatím dostaly dva případy: jeden v Kalifornii a jeden v New Yorku. V obou však porota rozhodla, že automobilka není vina.

"Bezohledně lhostejná"

Porota v Oklahomě dospěla k závěru, že Toyota byla "bezohledně lhostejná" k právům druhých. Automobilce proto nařídila vyplatit 1,5 milionu dolarů zraněné řidičce a dalšího půldruhého milionu pozůstalým po spolujezdkyni.

Porota měla sejít znovu, aby rozhodla o dalších sankcích pro automobilku. Než ale mohla dospět k verdiktu, právníci Toyoty a žalující strana oznámili, že v otázce sankčního odškodnění dospěli k vyrovnání. Jeho výše, která pokrývá odškodné i případnou sankci, je ale tajná.

Podle žaloby nehodu vozu Camry způsobil defekt na elektronickém ovládání systému kontroly vozu, o kterém Toyota věděla, avšak před veřejností tyto informace utajila. Právníci Toyoty se snažili toto obvinění vyvrátit a tvrdili, že nehodu zavinila řidička, protože si spletla plynový a brzdový pedál.

"Ačkoli s verdiktem silně nesouhlasíme, jsme spokojeni, že strany dospěly ke vzájemně přijatelné dohodě na urovnání tohoto případu," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Toyoty. Podle zástupce žalující strany, kterého citoval server CNN, automobilka stále popírá, že vina je na její straně. Dohoda ale snižuje možnost, že se automobilka proti verdiktu odvolá. Také zajistí, že peníze se ke stárnoucím žalujícím dostanou bez zpoždění.

Hromadné žaloby na Toyotu

Toyota již zaplatila více než jednu miliardu dolarů za urovnání hromadných žalob majitelů aut podaných kvůli ekonomickým ztrátám, které utrpěli vinou závady na vozech. Tato dohoda však nezahrnuje odškodné za zranění nebo smrt při nehodě.

Automobilka musela od roku 2009 svolat ke kontrole miliony vozů kvůli samovolnému zrychlování způsobenému závadou v podlaze. Žaloby tvrdí, že vadný byl i elektronický kontrolní systém, a právníci k tomu připojili tisíce dokumentů, které to mají dokázat. Toyota to však popírá a ani Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) nic podobného nezjistil.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....