Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Toyota kvůli koronaviru zastavuje výrobu v Evropě, Renault téměř všude

Toyota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota | foto: Reuters

Tokio/Paříž Japonská automobilka Toyota kvůli pandemii způsobené koronavirem dočasně zastaví všechny své závody v Evropě. V ruské továrně bude stát výroba do pátku, ve zbylých závodech v šesti evropských zemích, včetně České republiky, nejméně do 19. dubna. Oznámila to agentura Kjódó. Francouzský výrobce aut Renault informoval, že vyjma Číny a Jižní Koreje zastaví výrobu ve svých závodech po celém světě.

„Skupina plánuje znovu začít s výrobou v dotčených zemích, jakmile to podmínky dovolí a zavede patřičná opatření, aby efektivně reagovala na poptávku,“ uvedl Renault v prohlášení.

Z deseti vozů značky Toyota prodaných v Evropě se jich osm vyrobí v evropských závodech, uvádí japonská automobilka na svém webu. V Evropě má po jednom závodě ve Francii, Portugalsku, Turecku a Polsku. Dva jsou v Británii. V Rusku Toyota vyrábí v závodech v Petrohradě, zatímco v České republice má společný podnik se skupinou PSA v Kolíně.

Toyota zastavení provozu v evropských závodech fakticky prodlužuje. Kolínská továrna přerušila výrobu 18. března před půlnocí.

Do 17. dubna už japonská automobilka zastavila provoz ve Spojených státech, Mexiku a v Kanadě; od pátku kvůli poklesu poptávky omezí i výrobu v Japonsku. Ve čtyřech čínských závodech Toyoty, která je po Volkswagenu druhým největším výrobcem aut na světě z hlediska odbytu, se mezitím provoz vrátil k normálu.

Z dnes zveřejněných dat vyplývá, že odbyt japonských automobilek v Číně v únoru meziročně klesl o 86,7 procenta na 29 911 vozů. Mnoho japonských automobilek tehdy zavřelo v Číně své závody kvůli šíření koronaviru, jejich zaměstnanci museli kvůli omezením volného pohybu zůstat doma. Vládní opatření významně přispělo k narušení dodavatelského řetězce.

Toyotě v únoru klesla v Číně výroba o 77,4 procenta na 15 311 vozů, Hondě se snížila o 92,4 procenta na 5700 aut.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...