Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Třetina evropských řidičů jezdí na podhuštěných pneumatikách

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: www.km77.com

PRAHA Každý třetí motorista v Evropské unii běžně jezdí na podhuštěných pneumatikách s tlakem nejméně o 0,5 baru nižším, než je hodnota doporučená výrobcem, nebo na pneumatikách s nedostatečnou hloubkou dezénu. Vyplývá to z průzkumu výrobce pneumatik Bridgestone, který se uskutečnil ve 14 evropských zemích včetně ČR u 31.000 aut.

Každý osmý motorista podstupuje vysoké riziko pramenící ze snížené životnosti v důsledku kritického podhuštění pneumatik o více než 0,75 baru. Zbývající hloubku dezénu kolem zákonné hranice 1,6 mm, případně pod ní, mělo 33 procent kontrolovaných vozů.

V Česku mělo nízký tlak v pneumatikách 34 procent kontrolovaných vozů a naopak příliš vysoký 5,7 procenta vozů. Zbývající hloubku dezénu pod zákonnou hranicí mělo 2,4 procenta kontrolovaných vozů a na hranici zákonného minima desetina vozů.

Výsledky bezpečností kampaně podle zástupců Bridgestone dokládají, že mnozí motoristé netuší nic o přirozeném poklesu tlaku vzduchu v pneumatice a o nebezpečí, jemuž se vystavují při jízdě s nesprávně nahuštěnými pneumatikami. S klesajícím tlakem vzduchu v pneumatice výrazně stoupá pravděpodobnost ztráty kontroly nad vozidlem a nebezpečí smyku.

Podle statistik Bridgestone se 29,6 milionu pneumatik ročně vyhodí předčasně, což odpovídá zbytečným nákladům ve výši 2,7 miliardy eur. Více než čtvrtina řidičů jezdí se zvýšenou spotřebou paliva v důsledku nízkého tlaku v pneumatikách. Kvůli podhuštěným pneumatikám se zbytečně utratí 5,1 miliardy eur za 3,9 miliardy litrů navíc spáleného paliva.

Celkové zvýšení nákladů zahrnující rychlejší opotřebení pneumatik a větší spotřebu paliva dosahuje částky 7,8 miliardy eur za rok.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!