Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Tvrdé pokuty za odmotnovaný filtr. Vláda hledá recept proti toxickým dieselům

Výfuk, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výfuk, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA V České republice jezdí statisíce vozů, jež chrlí smrt z výfuku. Policii chybí nástroje ke kontrole filtrů zachytávajících karcinogenní látky. Motoristé postihu unikají.

Mohou za to filtry pevných částic, které jsou součástí moderních dieselových aut. Respektive by měly být. Toto zařízení, které zachytává rakovinotvorné látky vznikající při spalování nafty, mají totiž majitelé aut často poškozené, nebo dokonce úplně vymontované.

„Auto tak vypouští doslova jedovatý koktejl karcinogenních sazí, které všichni dýcháme. Vzhledem k rozsahu tohoto nešvaru na českých silnicích je to společností přehlížená kolektivní sebevražda,“ řekl LN ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Nelegální zvěrstvo

O vymontovaných filtrech hovoří jako o zvěrstvu. Důvodem pro zbavení se starého filtru je pro majitele aut především jeho vysoká cena, která se pohybuje i v desítkách tisíc korun. Podle Brabce by pomohly tvrdé pokuty, kvůli nimž by bylo pro řidiče výhodnější filtr si koupit než se bez něj nechat chytit.

Odstranění filtru je sice nelegální, ale kontrola je nyní značně omezená stejně jako případné sankce. Odrazující pokuty mají například v Německu, kde policie může auto bez filtru odstavit a řidiče pokutovat až pěti tisíci eury (135 tisíc korun).

Brabec teď řeší možnosti, jak motoristy přimět k výměně filtru, s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO). Ten ale vidí cestu spíš v pozitivní pobídce. „Stát by mohl například poskytovat určitou formu dotací, aby se cena nešplhala tak vysoko,“ míní Ťok.

S ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) Brabec debatoval o možnosti, že by se pro policii pořídily speciální přístroje, které absenci filtru poznají. Chovanec už podle něj slíbil, že o tom bude jednat.

Přesnými čísly, kolik aut s poškozeným či vymontovaným lapačem nebezpečných látek po silnicích jezdí, Česká republika nedisponuje. Podle odhadu Ústředního automotoklubu jich je až milion.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...