22. prosince 2016 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Uber raději v USA stáhl samořídící auta. Chyběla jim povolení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Pittsburgh se nyní stane prvním městem, kde Uber začne jezdit se samořídícími... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pittsburgh se nyní stane prvním městem, kde Uber začne jezdit se samořídícími... | foto: Volvocars.com

SAN FRANCISCO Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies stáhl svá samořídící auta z ulic v San Francisku. Zastavil tak program přepravy takzvanými autonomními vozidly, který spustil před týdnem, kvůli sporu s regulátorem.

Kalifornský úřad pro motorová vozidla ve středu oznámil, že zrušil registraci šestnácti samořídícím vozům firmy Uber, protože neměly řádné povolení. Za poslední týden úřad požadoval, aby Uber zastavil svůj program a splnil předpisy, které vyžadují speciální povolení k testování samořídících vozů na veřejných komunikací. Uber tvrdil, že nemusí mít povolení, protože jeho vozy vyžadují trvalé sledování provozu osobou v autě.

San Francisco bylo druhým testovacím místem pro autonomní vozy Uberu. Poprvé představila firma samořídící vozy v září v Pittsburghu.

Kalifornie definuje autonomní vozy jako ty, které jsou schopné jezdit bez aktivní fyzické kontroly nebo monitorování člověkem. Uber tvrdil, že zákon se nevztahuje na jeho vozy, které nemohou být v autonomním režimu neustále. Na předních sedadlech sedí řidič a technik, kteří přebírají často kontrolu při složitých dopravních situacích, například v oblastech, kde se pracuje na silnici nebo u přechodů pro chodce.

Získání povolení je všeobecně považováno za opatření veřejné bezpečnosti, protože nařízení rovněž vyžaduje, aby firmy poskytovaly úřadu pro motorová vozidla zprávy o nehodách. Uber si stěžoval, že jeho domovský stát dává přednost složitým pravidlům před technologickými inovacemi.

Zatím není jasné, zda Uber požádá o povolení, nebo jednoduše přesune své samořídící vozy do jiného státu.

Uber má v současnosti výzkumnou laboratoř pro samořídící auta v Pittsburghu a pracuje na vývoji technologie pro autonomní řízení.
Pro společnosti, jako je Uber, by začlenění samořídících aut do parku taxislužby znamenalo vysokou úsporu. Největší část nákladů těchto firem jsou mzdy řidičům.
ČTK
  • 1Diskuse
Najdete na Lidovky.cz