20. ledna 2017 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Utrpení s řetězy může skončit. Podívejte se, jak vypadá český vynález

Automatické sněžné řetězy vymyslel a sestrojil Čech Petr Gross. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automatické sněžné řetězy vymyslel a sestrojil Čech Petr Gross. | foto: Reuters

KARLOVA STUDÁNKA Nasazování řetězů se bojí řada řidičů, zvlášť když je třeba je upevnit na auto v mrazu a plískanici. Aby byla tato záležitost co nejjednodušší, vymyslel český podnikatel Petr Gross řetězy s jednoduchou aplikací a automatickým ovládáním.

Podle agentury Reuters začal Gross o svém vynálezu přemýšlet už před několika lety. Jednoho dne jel lesem, mrzlo a sněžilo a on musel v obleku vystoupit a řetězy vlastnoručně nasadit.

Tehdy si slíbil, že vymyslí něco, co by mu příště práci s řetězy usnadnilo. Výsledkem jsou automatické sněhové řetězy. Systém je složený ze čtyř čelistí, které se umístí na kola automobilu a v případě potřeby se samy otevřou.

„Vidíme v tom budoucnost zejména pro nákladní automobily a autobusy, protože tyto vozy používají většinou pouze letní pneumatiky a sněžné řetězy jsou pro ně rozhodující,“ říká český podnikatel.

Přístroj je již patentován v Česku a Gross požádal i o patenty v jiných evropských zemích.

Automatické sněžné řetězy vymyslel a sestrojil Čech Petr Gross.
Automatické sněžné řetězy vymyslel a sestrojil Čech Petr Gross.
Lidovky.cz