6. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

V Bystřici se otevře expozice historických aut Tatra

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: www.ntm.cz

BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM Expozice automobilových veteránů převážně značky Tatra bude v pátek otevřena v Bystřici nad Pernštejnem. V bývalém lihovaru si lidé budou moci prohlédnout desítky starých vozidel ze sbírek tamního veterán klubu, ale i dobová dětská šlapací autíčka.

Depozit klubu bude otevřen veřejnosti až do konce tohoto měsíce. Znovu bude zpřístupněn v příštím roce, řekl v pondělí František Prosecký z Veterán Tatra klubu.

Vystaveno bude kolem 30 osobních aut a vojenská technika, včetně nákladních aut. Nejstarší tatrovky pocházejí z roku 1928. Osmadvacátý rok je ve sbírce zastoupen třikrát; jedním z těchto exponátů je pohřební vůz. "Je tam i vojenské auto a hasičské auto. Ale všechno je to na podvozcích větších osobních aut," uvedl Prosecký. Šlapacích autíček bude v depozitu k vidění kolem dvou desítek.

Z lihovaru výstavní plochou pro veterány

Staré hračky budou na výstavě ještě bohatěji zastoupeny v příštím roce, pokud se klubu podaří sehnat peníze na další bezpečností zajištění. "Auta a motorky, to není jen tak na ukradnutí. Ale jestliže vystavíte hračku, která se dá vzít do igelitky a ona ve skutečnosti stojí to, co to velké auto, tak tam už je to potřeba mít pořádně pojištěné," vysvětlil Prosecký.

Bývalý lihovar stojí kousek za náměstím. Na jeho úpravy přispěla klubu 200.000 korunami bystřická radnice, podobnou částku přidal kraj.

Přestřižení pásky u nové expozice se uskuteční v pátek v 16:00. O den později bude Bystřice hostit osmý ročník Memoriálu Františka Proseckého. Na tento sraz historických vozidel minule přijelo ke 200 veteránů - osobních aut, motorek, traktorů, nákladních vozů i autobusů. Ve městě se rovněž znovu setkají majitelé šlapacích autíček. K expozici tatrovek bude návštěvníky v sobotu vozit z náměstí dobový autobus.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz