Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

V Ostravě budou závodit vodíková autíčka. Staví je středoškoláci

Závody studentských vodíkových autíček Horizon Grand Prix | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závody studentských vodíkových autíček Horizon Grand Prix | foto: Horizon Grand Prix

Praha Ve středu a ve čtvrtek 17. a 18. dubna budou v Ostravě závodit vodíková autíčka. Bude se tu totiž konat národní finále soutěže Horizon Grand Prix, v rámci které studenti středních škol staví vlastní modely s vodíkovým pohonem a s nimi pak soutěží ve vytrvalostním závodu.

Závod Horizon Grand Prix je vlastně podobnou výzvou, jako třeba legendární vytrvalostní čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans. Jen v trochu menším pojetí, ale s neméně výrazným důrazem na technické inovace. Soutěž je totiž určena pro studenty středních škol, kteří mají za úkol postavit co nejefektivnější model vozu s vodíkovým pohonem.

Závody studentských vodíkových autíček Horizon Grand Prix
Závody studentských vodíkových autíček Horizon Grand Prix

Studenti získají od pořadatelů jednotný hardware, tedy zásobníky na vodík či palivové články, které vodík přeměňují v elektřinu, jež pak skrze elektromotor model pohání. Jejich úkolem je poskládat jednotlivé komponenty dohromady co nejefektivněji a zabalit je do takového kabátu, aby jejich autíčko v rámci šestihodinového závodu ujelo co nejdelší vzdálenost. Důležitá tedy není jen samotná rychlost auta, ale také celkové hospodaření s přídělem energie, aby auto vydrželo po dráze kroužit celých šest hodin. Na jedno naplnění malé nádrže umí vodíkové modely kroužit až hodinu.

Ostravské finále, které se koná v oblasti Trojhalí, bude už pátým národním finále této soutěže v České republice. Diváci z řad veřejnosti jsou vítáni, připraven je pro ně doprovodný program, jako například prezentace vysokých škol nebo možnost svézt se elektromobilem. Samotný šestihodinový závod je na programu v oba dny, startuje vždy v 10:10 dopoledne.

Letošního ročníku se zúčastní rekordních 28 středoškolských týmů. Ty na několikaměsíční přípravě modelů často spolupracují s odborníky z praxe nebo z vysokých škol. Celosvětově se do výzvy Horizon Grand Prix zapojilo téměř 200 týmů a to se první ročník konal teprve v roce 2014.

Závody vodíkových autíček pak uvidíme v Česku letos ještě jednou: v Praze se totiž bude konat celosvětové finále této soutěže, do kterého postoupí i vítězové ostravského klání. Konat se bude 8. června v rámci Veletrhu vědy 2019, který pořádá Akademie věd na letňanském výstavišti PVA Expo.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!