Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

V Ostravě budou závodit vodíková autíčka. Staví je středoškoláci

Závody studentských vodíkových autíček Horizon Grand Prix | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závody studentských vodíkových autíček Horizon Grand Prix | foto: Horizon Grand Prix

Praha Ve středu a ve čtvrtek 17. a 18. dubna budou v Ostravě závodit vodíková autíčka. Bude se tu totiž konat národní finále soutěže Horizon Grand Prix, v rámci které studenti středních škol staví vlastní modely s vodíkovým pohonem a s nimi pak soutěží ve vytrvalostním závodu.

Závod Horizon Grand Prix je vlastně podobnou výzvou, jako třeba legendární vytrvalostní čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans. Jen v trochu menším pojetí, ale s neméně výrazným důrazem na technické inovace. Soutěž je totiž určena pro studenty středních škol, kteří mají za úkol postavit co nejefektivnější model vozu s vodíkovým pohonem.

Závody studentských vodíkových autíček Horizon Grand Prix
Závody studentských vodíkových autíček Horizon Grand Prix

Studenti získají od pořadatelů jednotný hardware, tedy zásobníky na vodík či palivové články, které vodík přeměňují v elektřinu, jež pak skrze elektromotor model pohání. Jejich úkolem je poskládat jednotlivé komponenty dohromady co nejefektivněji a zabalit je do takového kabátu, aby jejich autíčko v rámci šestihodinového závodu ujelo co nejdelší vzdálenost. Důležitá tedy není jen samotná rychlost auta, ale také celkové hospodaření s přídělem energie, aby auto vydrželo po dráze kroužit celých šest hodin. Na jedno naplnění malé nádrže umí vodíkové modely kroužit až hodinu.

Ostravské finále, které se koná v oblasti Trojhalí, bude už pátým národním finále této soutěže v České republice. Diváci z řad veřejnosti jsou vítáni, připraven je pro ně doprovodný program, jako například prezentace vysokých škol nebo možnost svézt se elektromobilem. Samotný šestihodinový závod je na programu v oba dny, startuje vždy v 10:10 dopoledne.

Letošního ročníku se zúčastní rekordních 28 středoškolských týmů. Ty na několikaměsíční přípravě modelů často spolupracují s odborníky z praxe nebo z vysokých škol. Celosvětově se do výzvy Horizon Grand Prix zapojilo téměř 200 týmů a to se první ročník konal teprve v roce 2014.

Závody vodíkových autíček pak uvidíme v Česku letos ještě jednou: v Praze se totiž bude konat celosvětové finále této soutěže, do kterého postoupí i vítězové ostravského klání. Konat se bude 8. června v rámci Veletrhu vědy 2019, který pořádá Akademie věd na letňanském výstavišti PVA Expo.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....