18. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

V poušti Atacama se jede závod vozů na solární pohon

Západ slunce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Západ slunce | foto: Shutterstock

ALTO HOSPICIO Patnáct automobilů na solární pohon z Chile, Argentiny, Venezuely a Indie vyrazilo ve čtvrtek na 1300 kilometrů dlouhou trasu závodu přes poušť Atacama ve druhém ročníku závodu Atacama Solar Challenge, napsala agentura AFP.

Závod vozů, z nichž některé jsou poháněné jen slunečními paprsky a některé mají hybridní (solární a šlapací) pohon, potrvá do 19. listopadu.

První ročník se jel loni a jeho cílem bylo podpořit vývoj nízkonákladových, ekologických vozidel. Zúčastnilo se ho 30 týmů ze sedmi latinskoamerických zemí, které během třídenního závodu ujely 1060 kilometrů.

ČTĚTE DÁLE:

Letos se startovalo z města Humberstone asi 800 kilometrů severně od chilské metropole Santiaga. Humberstone, které je na seznamu chráněných památek UNESCO, má veškeré vybavení včetně bazénu, nemocnice, divadla, hotelu či tenisových kurtů - ale to vše je opuštěné; v město duchů se Humberstone změnilo poté, co tu před více než desetiletím byla zastavena těžba soli.

Většina vozidel účastnících se letošního závodu má podobu ploché obdélníkové kabiny posázené solárními panely. Ty absorbují sluneční energii, která je ukládána do baterií.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.