Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

V pražských ulicích zemřelo loni nejméně lidí v historii

Nehoda zablokovala dopravu v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda zablokovala dopravu v Praze | foto: ČTK

V Praze loni zahynulo při dopravních nehodách 26 lidí, což je nejméně v historii ČR. Proti roku 2011 také klesly počty těžce zraněných, řekl novinářům šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Pražští policisté řešili v loňském roce téměř 17 800 nehod, je to jeden z nejnižších počtů za posledních 14 let.

Zhruba o 50 lidí více se však lehce zranilo, při loňských nehodách na území hlavního města také vznikla o 43 milionů vyšší škoda než v roce 2011.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokles naopak policie zaznamenala u nehod způsobených chodci, kterých se stalo o 30 procent méně. Příčinou nehod byl ve více než 60 procentech nesprávný způsob jízdy. Dalšími častými důvody byly chyby při dávání přednosti v jízdě a nepřiměřená rychlost.

Používejte euroformuláře, vyzývají řidiče policisté

"Počet dopravních nehod je na území Prahy třetí nejnižší za posledních 14 let," řekl novinářům analytik pražské policie Jan Straka. Počet usmrcených lidí je podle něj podruhé pod číslem 30.

Podle Švrčuly by se počet policejních výjezdů k nehodám mohl snížit, pokud by účastníci havárií více využívali tzv. euroformuláře, ve kterých mohou sami sepsat záznam o srážce. Podmínkou je mimo jiné to, že se nehoda obešla bez zranění a vznikla škoda do 100.000 korun. "Kdyby to využívali, tak i nám by ubyla práce, a myslím, že i pro ně by to bylo mnohokrát rychlejší," dodal policista.

Nejvíce se bouralo na Jižní spojce

Policisté se podle jeho slov chtějí letos zaměřit při bezpečnostních akcích zejména na chodce. Statistika totiž ukázala, že se na vyznačených přechodech stalo loni o 30 nehod více než o rok dříve.

Nejvíce se bouralo na Jižní Spojce mezi ulicemi V Korytech a Chodovská.

Problémová je dále Štěrboholská radiála od ulice Průmyslová po ulici Národních hrdinů a Pražský okruh v úseku Ořešská - K Barrandovu.

Křižovatkou s největším počtem nehod se podle Straky stala Evropská - Drnovská. Podle analytika Straky se tam stalo 51 havárií. Mezi další místa s vysokým počtem nehod patří křižovatka ulic Pod Chodovem - Ryšavého, Sokolská - I. P. Pavlova nebo Jižní Spojka - Chodovská," dodal analytik.

Drogy sehrály roli v 21 případech a u šesti nehod byl pachatel pod vlivem alkoholu a drog současně. Alkohol u účastníků nehod zjistili policisté v celkem 480 případech.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?