5. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Ve všech ohledech má překonat Teslu. Dostane se ‚auto snů‘ k zákazníkům?

Americká automobilka Faraday Future představila na veletrhu CES v Las Vegas... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká automobilka Faraday Future představila na veletrhu CES v Las Vegas... | foto: Reuters

LAS VEGAS Americká automobilka Faraday Future představila na veletrhu CES v Las Vegas svůj první vůz, který hodlá sériově vyrábět. Crossover FF91 má být jedním z nejúchvatnějších elektromobilů světa. Firma ale během prezentace nedovedla rozptýlit obavy o své finanční zdraví a realistické naplnění celého projektu.

Na papíře vypadají parametry FF91 skvěle. Elektromobil se samořiditelnými schopnostmi má výkon 1050 koní a díky tomu zrychlí z klidu na 100 km/h za 2,39 sekundy, prý nejrychleji na světě. Přitom má mít díky bateriím s kapacitou 130 kWh dojezd až 600 kilometrů.

Prakticky ve všech ohledech má tohle auto překonávat tak Teslu z dílny Elona Muska.

I ten je znám velmi ambiciózními projekty, ale u Faraday Future jsou právě sliby tím největším problémem. Automobilka, která slibuje, že první auta dodá v roce 2018 a která již vybírá rezervační poplatek pět tisíc dolarů, totiž prochází existenční krizí.

Výstavba továrny nedaleko Las Vegas kvůli nedostatku financí stojí a firmu v posledních dnech a týdnech opustila celá řada významných manažerů.

Americká automobilka Faraday Future představila na veletrhu CES v Las Vegas...
Americká automobilka Faraday Future představila na veletrhu CES v Las Vegas...

Za automobilku přestal vystupovat i její hlavní investor, Jia Yueting, který je spolumajitelem a spoluzakladatelem čínské značky LeEco.

Ta dodává multimediální obsah, vyrábí chytré telefony a další moderní produkty. V závěru prezentace ovšem Yueting vystoupil a prohlásil, že vůz bude „velice cool“. Rozpaky, zda auto opravdu bude a kdy ale nevyvrátil.

Auto Faraday Future je jednou z nejostřeji sledovaných novinek veletrhu. Další ale přibudou i dnes. Například fanoušci BlackBerry vyhlíží představení smartphonu DTEK70 s qwerty klávesnicí a záplavu novinek předvedou giganti Samsung, LG i Asus.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!