19. prosince 2013 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Ve Washingtonu budou po 50 letech jezdit i české tramvaje

Tramvaj od společnosti Inecon Group. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj od společnosti Inecon Group. | foto: Inecom Group

WASHINGTON Ve Washingtonu úspěšně proběhly závěrečné testy tramvají české výroby, takže americké hlavní město se bude moci po 50 letech vrátit k tramvajové dopravě. Oznámila to ostravská společnost Inekon Group, která tři tramvaje pro Washington vyrobila.

Podle listu The Washington Post vedení města odhaduje, že tramvaje by na první lince dlouhé 3,8 kilometru mohly začít vozit cestující v prvním čtvrtletí příštího roku.

Tramvaje pro Washington jsou součástí kontraktu v hodnotě 24 milionů dolarů (nyní zhruba 482 milionů Kč), který Inekon Group uzavřela v roce 2004. Na jeho základě dodala na přelomu let 2006 a 2007 tři vozy do Portlandu a stejný počet na podzim 2007 do Seattlu. V Portlandu i Seattlu již české tramvaje jezdí.

ČTĚTE TAKÉ

Vozy pro Washington byly dlouho uskladněny v České republice, ale v roce 2009 je Inekon nechal lodí přepravit do USA. Dopravní podnik ve Washingtonu za ně zaplatil deset milionů dolarů. K testování v provozu došlo až nyní, protože se zpožďovala výstavba trati, uvedl Inekon. Podle něj stejné tramvaje Inekon 12-Trio jezdí i v Ostravě a v Olomouci.

Osm nových tramvajových linek

The Washington Post uvedl, že nová trať vede od známého nádraží Union Station na východ k Oklahoma Avenue. V příštích letech by se měly tramvaje rozšířit i na západ města až do Georgetownu. Celkově by radnice chtěla zprovoznit ve Washingtonu osm tramvajových linek o celkové délce 60 kilometrů.

Naposledy v americkém hlavním městě tramvaje jezdily v roce 1962. Nyní se obyvatelé města přepravují vedle převládajících automobilů autobusy a metrem.

Česká soukromá společnost Inekon Group vznikla v roce 1990. Vedle výroby a dodávek kolejových vozidel a tratí firma vyváží investiční celky, například elektrárny, cementárny nebo čističky odpadních vod.

Lidovky.cz, ČTK