21. března 2015 6:35 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Velké japonské firmy po výzvách vlády znovu hodlají zvýšit mzdy

Automobilka Nissan (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Nissan (ilustrační foto). | foto: Reuters

TOKIO Velké japonské firmy, jako je Toyota nebo Panasonic, plánují v tomto roce opět zvýšit zaměstnancům mzdy. Vyšší reálné mzdy jsou nezbytné, pokud má uspět program masivních podpůrných opatření tamní vlády, která se snaží udělat definitivní tečku za obdobím vleklé deflace.

Podle analytiků ale tento krok pravděpodobně nebude stačit na to, aby vyvážil vyšší životní náklady. Velké japonské firmy mají díky nižší hodnotě japonského jenu a rozsáhlým podpůrným krokům vlády premiéra Šinzóa Abeho obrovské zisky a rekordní rezervy hotovosti. Tokio a centrální banka na ně ale vyvíjejí tlak, aby si zisky nenechávaly pro sebe.

Ke zvýšení mezd se velké firmy poprvé po mnoha letech uvolily vloni. V letošním roce budou v této politice pokračovat, přičemž nárůst mezd by měl překonat loňské zvýšení. Například největší světový prodejce aut Toyota plánuje zvýšit základní plat o 4000 jenů (asi 840 Kč) měsíčně po loňském nárůstu o 2700 JPY (571 Kč). Bylo by to největší zvýšení za více než deset let. Odbory ale chtěly, aby automobilka zvýšila platy o dalších 6000 jenů měsíčně.

Konkurenční automobilka Nissan navrhla zvýšit základní plat o 5000 jenů a výrobce spotřební elektroniky Panasonic o 3000 JPY. Slabší kurz jenu ale také znamená vyšší náklady na dovoz. Mnoho dovozců i menších firem si tak zvyšování platů nemůže příliš dovolit. 

„Rozsah zvyšování mezd bude do značné míry omezen na velké firmy,“ řekl hlavní ekonom analytické organizace Japan Research Institute Hisaši Jamada. „Slabý jen způsobuje malým firmám a firmám se sídlem mimo Tokio víc škody než užitku. Na soukromou spotřebu přitom stále doléhá loňské zvýšení daně z obratu, což nutí malé firmy snižovat ceny,“ dodal.

Průzkum agentury Reuters ukázal, že většina firem hodlá pokračovat ve zvyšování mezd, a to přinejmenším stejným tempem jako v uplynulém roce. Ani dva roky rostoucích mezd ale podle analytiků nebudou stačit na to, aby zaměstnancům vyrovnaly vyšší životní náklady.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz