23. června 2014 6:04 Lidovky.cz > Byznys > Auto

V ralley veteránů zvítězila Jawa 250 přezdívaná „Pérák“

Okruh se jede na stejné trati jako před 106 lety, kde byl pořádán jako první... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okruh se jede na stejné trati jako před 106 lety, kde byl pořádán jako první... | foto: ČTK

PACOV (PELHŘIMOVSKO) Jaroslav Hruška z Automotoklubu Pacov na stroji Jawa 250 "Pérák" se stal absolutním vítězem letošního ročníku veteránské rallye historických motocyklů Pacovský okruh 2014. Na třicetikilometrový okruh vedoucí z náměstí Svobody v Pacově po několika okolních obcích odstartovalo 66 strojů soutěžících v několika kategoriích. Nejstaršími motocykly, které se vydaly na trať, byly dva stroje značky Laurin a Klement vyrobené v roce 1903, řekl Zdeněk Jirků z pořádajícího Automotoklubu Pacov.

Nejstarším řidičem, který trať absolvoval, byl čtyřiaosmdesátiletý Václav Kliment z Pacova na stroji Jawa 353 z roku 1961. Benjamínkem startovního pole byl osmnáctiletý Václav Stejskal z Humpolce, jenž řídil motocykl ČZ 476 Sport vyrobený v roce 1969. Nejúspěšnější ženou mezi závodníky byla Petra Kučerová z Pardubic. Nejvzdálenějším účastníkem veteránské rallye byl podle pořadatelů Zdeněk Franc, který do Pacova přijel ze 180 kilometrů vzdáleného Českého Meziříčí v Královéhradeckém kraji.

Závod se pořádá od roku 1974

Závod sledovaly po trati stovky diváků. "Diváků ubývá. V minulosti, kdy se okruh jezdil v pětiletých intervalech, jich bývaly tisíce. V malých vesničkách si lidé dokonce vynášeli před domy křesílka a stolky a sledovali závod v pohodlí," zavzpomínal Jirků. Závod se podle něj začal pořádat v roce 1974. Od roku 2002 se Pacovský okruh jezdí každoročně," řekl Jirků. Pacovský okruh je podle něj pravděpodobně jediný závod v Česku, který se jezdí podle pravidel Mezinárodní šestidenní soutěže.

Město Pacov je podle Jirků označováno za místo, kde v roce 1904 vznikla myšlenka celosvětově organizovat motocyklový sport. "Tato skutečnost je stále uváděna v hlavních dokumentech vydávaných FIM se sídlem v Ženevě," podotkl Jirků. V roce 1906 byl na Pacovském okruhu dlouhém 61,5 kilometru uspořádán první závod silničních motocyklů o světovou trofej Coupe Internatioanale.

Tradiční součástí závodu historických motocyklů bylo setkání obcí Mikroregionu Pacov s vystoupením dechových orchestrů a mažoretek a ukázkami činnosti policistů a hasičů.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - ZAHRANIČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč