Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Vláda finančně podpoří výstavbu sítě nabíječek a zvýhodní elektromobily

Elektromobil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektromobil | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda a zástupci automobilového průmyslu ve středu podepsali memorandum, které má tuzemským výrobcům vozidel usnadnit vývoj nových technologií a udržet krok se zahraničními výrobci.

Memorandum se zaměřuje na tři oblasti vývoje automobilového trhu, kterými jsou vývoj elektromobilů, plně a částečně autonomních vozidel a rozvoj digitalizace. Zajištění budoucnosti českého automobilového průmyslu má zásadní vliv na české hospodářství a zaměstnanost. Na středečním setkání s novináři to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Alternativní paliva, zpřísňování emisních limitů nejde zastavit. Koncerny proto musí investovat do elektromobility, digitalizace a autonomních vozidel,“ uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) Bohdan Wojnar. Jde o celosvětové trendy, do těchto oblastí investují i další země, Česko by v tom nemělo zůstat pozadu, dodal.

Podle Sobotky automobilový průmysl v Česku zaměstnává přímo 150 tisíc lidí, nepřímo ale vytváří pracovní místa pro zhruba 400 tisíc lidí. Výroba aut je zároveň významným exportním oborem, tvoří čtvrtinu celkového tuzemského exportu a vytváří devět procent HDP, řekl dále premiér.

Konkrétní opatření, ke kterým se vláda a zástupci průmyslu zavázali, jsou například výstavba sítě dobíjecích stanic pro elektromobily, na nichž se bude vláda i nadále finančně podílet. Zatraktivnit elektromobily pro jejich potenciální kupce mají i různá zvýhodňování těchto vozů.

Favorit 30 let

„Kromě mixu veřejné podpory a soukromých peněz pro výstavbu dobíjecích stanic je potřeba pracovat například na legislativě, která by mohla přispět k rozvoji nových technologií,“ uvedl Wojnar. Páteřní síť rychlodobíjecích stanic je podle něho nezbytná pro změnu uvažování lidí, kteří kvůli její absenci preferují vozidla se spalovacími motory.

Vznik husté sítě dobíjecích stanic je navíc potřeba proto, že Česko je významnou tranzitní zemí, doplnil Sobotka.

Vláda se rovněž bude snažit vytvořit podmínky proto, aby tuzemští výrobci mohli testovat nová autonomní vozidla na zkušebním polygonu přímo v Česku.

Memorandum přivítal i předseda představenstva automobilky Škoda Auto Bernhard Maier. „Náš průmysl nyní prochází největší proměnou ve své historii. V příštích pěti až deseti letech očekáváme více změn než v posledních 50 letech. Proto považuji toto memorandum za významný milník,“ řekl. Podle něj je třeba vytvořit rámcové podmínky pro nové výzvy, s nimiž se automobilový průmysl potýká. Memorandum považuje za důležitý pilíř, který umožní zachovat pracovní místa v Česku.

České automobilky v současnosti dosahují rekordně nejvyšších objemů výroby. Podle Wojnara je ale potřeba, aby právě v tomto období nezaspaly technologický vývoj a položily základy pro budoucí prosperitu.

Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů dílů loni meziročně vzrostly o 12 procent na rekordních 1,02 bilionu korun. Objem vývozu stoupl o 11 procent na 865 miliard korun. Podíl exportu na tržbách se od roku 2009 navýšil o šest procentních bodů na současných téměř 85 procent. Každých 23 sekund se v Česku vyrobí jedno auto, celkem jich loni bylo rekordních 1,34 milionu.

Veřejných dobíjecích míst pro elektromobily je v Česku kolem 300, tedy výrazně méně než klasických čerpacích stanic. Těch jsou v ČR zhruba čtyři tisíce. Další komplikací je vysoká pořizovací cena elektromobilů proti vozům se spalovacím motorem. Podle nedávného průzkumu společnosti KPMG by alternativní pohon zvolilo při nákupu nového vozu 40 procent Čechů, pokud by se jeho cena výrazně nelišila od varianty se spalovacím motorem. Nyní se v Česku ročně prodají řádově stovky vozidel na elektrický pohon.

Prodej nových osobních aut v Česku za tři čtvrtletí letošního roku přitom vzrostl o 6,6 procenta na celkem 205 511 vozů. Za celý letošní rok prodejci očekávají překročení loňského rekordu 260 tisíc prodaných aut.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?