Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Vnitřní obchvat Prahy by mohl být hotový za tři roky

Pražská magistrála | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská magistrála | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Praha chce co nejrychleji a za přijatelné náklady dokončit vnitřní okruh města. Prověřuje variantu, že by chybějící východní část obchvatu dočasně vedla po Průmyslové ulici. Podmínkou je vybudování dvou mimoúrovňových křižovatek u Kolbenovy a Poděbradské ulice.Řekl to náměstek primátora Josef Nosek (ODS).

Pokud by řidiči mohli město po okruhu objet, mohla by Praha omezit vjezd do centra. Vnitřní neboli městský okruh vede v současnosti po Jižní spojce, přes Barrandovský most, tunelem Mrázovka a Strahovským tunelem. Navazující severozápadní část, jejíž součástí je tunelový komplex Blanka, by měla být hotova v roce 2014. Chybět pak bude severovýchodní část.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení města proto uvažuje, že by dopravu v této lokalitě vedla po Liberecké, Kbelské a Průmyslové ulici, které mají podle Noska parametry obchvatu, tedy dva jízdní pruhy pro každý směr. Pro to je ale nutné vybudovat v Hloubětíně dvě mimoúrovňové křižovatky, a to u křížení Kbelské s Kolbenovou a Poděbradskou ulicí.

"Vnitřní okruh by byl funkční a mohli bychom zklidnit část centra," řekl Nosek. V úvahu pak připadá například zavedení nízkoemisních zón či jiná regulace pro vjezd do centra. "Bude možné zklidnit magistrálu, tranzit u Národního muzea ztratí smysl," uvedl.

Variantu nyní prověřuje pražská technická správa komunikací (TSK). "Díváme se na technické možnosti a realizovatelnost," řekl náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec. TSK podle něj také připravuje prognózy a odhady toho, kolik automobilů by se na okruh mohlo přemístit.

Pokud se město pro variantu rozhodne, chtělo by jí uvést do provozu zřejmě v roce 2015. Náklady se odhadují do dvou miliard korun. Podle Noska by to bylo dočasné řešení. Praha v návaznosti na tunelový komplex Blanka plánuje další tunelové vedení okruhu v oblasti Libně. To by ale stálo desítky miliard korun a na takovou investici nemá Praha v současnosti peníze.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.