Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

VW chystá elektrickou náhradu Golfa. Lidové auto budoucnosti má být za podobnou cenu

Šéf VW Herbert Diess představuje nový model | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf VW Herbert Diess představuje nový model | foto: Reuters

PAŘÍŽ Automobilka Volkswagen v podstatě na autosalonu v Paříži „slaví“ roční výročí od vypuknutí kauzy Dieselgate. I přes optimistická prohlášení jejích představitelů je konečné vyřešení v nedohlednu. Značka se proto snaží odvrátit pozornost k budoucnosti, která prý bude plně elektrická.

V Paříži vystavuje koncept I.D., auto, které jednou možná nahradí legendárního Golfa. Koncern také chytá vlastní sadu služeb pro mobilitu.

Volkswagen jako by ani v současnosti nechtěl existovat. Představitelé značky sice tvrdí, že prodeje po dopadech kauzy Dieselgate opět začínají růst a i v samotné aféře se prý daří činit dobrý pokrok vpřed. Ale ve svých prezentacích jako by Volkswagen žil v budoucnosti, ve světě, který si pro sebe během roku od vypuknutí skandálu značka vysnila, a který chce jednou svým zákazníkům naservírovat.

Elektrická realita

Není pochyb o tom, že budoucnost automobilismu bude vypadat výrazně jinak a zdá se, že Volkswagen se o to chce zasloužit zásadní měrou. V Paříži odhalila automobilka koncept nazvaný jednoduše I.D., který řadu budoucích vizi představuje. Auto velikosti Volkswagenu Golf stojí na připravované platformě, která je určená pro výhradně elektrická vozidla. To umožňuje změnit uspořádání vnitřního prostoru a elektromobil I.D. tak uvnitř nabízí tolik místa, co dnes o třídu větší Volkswagen Passat.

Nový BMW X2
Mercedes EQ

Nová platforma má také umožnit výrazně zvýšit dojezd elektromobilů a je plně připravena pro budoucnost v podobě autonomního řízení. Volkswagen tak slibuje dojezd až 600 kilometrů na jedno nabití a rychlé dobíjení, včetně možností bezdrátového dobití. V kabině nejsou prakticky žádné mechanické ovládací prvky, vše zajišťují dotykové ovladače a hlasové povely.

To ale není vše. I.D. totiž není jen nějaké cvičení, tento koncept se do roku 2020 přemění ve skutečný sériový vůz. Ten se sice může od studie hodně lišit, v závislosti na tom, co bude technicky i legislativně v té době možné, ale na základní filosofii I.D. by se nemělo nic změnit. Šéf značky VW Herbert Diess dokonce prohlásil, že to bude opravdové lidové auto, přirovnal ho k revolučním modelům, jako byl první Brouk nebo první Golf. Podle Diesse bude sériová podoba I.D. stát zhruba tolik, co Volkswagen Golf se vznětovým motorem.

Nezůstane jen u modelu I.D., na nové platformě MEB by do roku 2025 měla vzniknout celá řada elektromobilů. Volkswagen si v tomto ohledu vytyčil i ambiciózní cíl, do roku 2025 chce prodat celkem jeden milion elektrických vozů. Přitom ještě v létě se hovořilo o cíli tří milionů elektromobilů.

Služby mobility

Změny čekají také celý koncern Volkswagen. I ten se zaměří více na elektromobilitu, ale především také služby týkající se mobility jako takové. Za tímto účelem v letošním roce vznikne třináctá značka koncernu, která se bude zaměřovat právě na poskytování služeb. Detaily o značce, včetně jejího jména, prozradí VW v listopadu. Koncern plánuje, že bude provozovat vlastní taxi služby, ostatně, letos již kvůli tomu zakoupil společnost Gett, která provozuje aplikaci pro přivolání taxi. Právě Gett se bude pod křídly VW dále rozvíjet.

Koncern chce také nabízet služby kyvadlové dopravy a sdílení vozů, do budoucna také počítá s tím, že by mohl provozovat vlastní flotilu samořiditelných vozů, které by přepravovaly zákazníky dle potřeby. „V budoucnu nebudou mnozí lidé vůbec vlastnit auto. Ale všichni i přesto budou moci být zákazníky Volkswagenu,“ prohlásil šéf koncernu Mathias Müller v předvečer pařížského autosalonu.

I přes tuto orientaci na budoucnost ale Müller zároveň prohlásil, že spalovací motory budou nadále, nejméně po dalších dvacet let, hrát zásadní roli ve světě mobility a že se firma samozřejmě nevzdá ani vznětových motorů, kvůli kterým se dostala do potíží. V koncernu se ovšem v následujících dvou letech dočkáme krom nového Porsche Panamera e-hybrid i dalších šestnácti plug-in hybridních modelů (včetně pravděpodobně dvou značky Škoda). A v platnosti zůstává také plán uvést do roku 2025 na trh 30 elektromobilů.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...