Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volkswagen musí odškodnit Nizozemce poškozené dieselgatem, rozhodl soud. Koncern se odvolá

  17:48
Soud v Nizozemsku ve středu rozhodl, že majitelé aut z koncernu Volkswagen mají nárok na odškodnění, pokud jejich vůz byl vybaven softwarem, který umožňoval podvody při emisních testech.

Automobilka Volkswagen (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Volkswagen se dohodl s bývalými manažery ohledně dieselgate. Získá odškodné ve výši 7,3 miliard korun

Majitelé nových aut značek Volkswagen, Audi, Seat a Škoda s takovým softwarem mají dostat 3000 eur (více než 77 000 Kč) a majitelé ojetých aut 1500 eur. Informovala o tom agentura Reuters. Volkswagen reagoval oznámením, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Odškodnění se podle soudu vztahuje asi na 150 000 aut.

„Jsme přesvědčeni, že majitelé aut v Nizozemsku neutrpěli kvůli tomuto problému žádnou ekonomickou ztrátu,“ uvedl Volkswagen v prohlášení. „Všechna vozidla jsou bezpečná a způsobilá k provozu. Na nizozemském trhu neztratila kvůli tomuto problému na hodnotě, což potvrdili rovněž externí odborníci,“ dodal německý koncern.

Volkswagen v roce 2015 přiznal, že po celém světě nainstaloval zhruba do 11 milionů aut s naftovým motorem software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Ty při testech ukazovaly mnohem nižší hodnoty, než byla skutečnost. Skandál, přezdívaný dieselgate, už stál automobilku více než 32 miliard eur (822 miliard Kč). Částka zahrnuje pokuty, opravy a soudní výlohy.

Volkswagen odmítl vyrovnání s českými klienty, spor o odškodnění v kauze dieselgate pokračuje

Žalobu na Volkswagen podali také majitelé aut v České republice, místní soudy ale zatím o odškodném nerozhodly. Ke sporu s koncernem Volkswagen se v Česku připojily tisíce lidí, celkem podle dostupných informací žádají zhruba 1,5 miliardy korun. V tuzemsku se prodalo zhruba 165 000 aut s upraveným softwarem.

Volkswagen se na začátku tohoto měsíce odvolal i proti rozhodnutí italského soudu, který mu nařídil odškodnit účastníky hromadné žaloby kvůli falšování emisních testů.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat