8. září 2014 6:23 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Volkswagen snižuje výrobu v Rusku. Prý kvůli slabému rublu

Automobilka Volkswagen (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Volkswagen (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

FRANKFURT Největší evropská automobilka Volkswagen snižuje výrobu aut ve své továrně v ruské Kaluze, kde se vyrábějí rovněž vozy Škoda Fabia a Octavia. Důvodem je pokles rublu a reálných mezd v zemi. Uvedl to v neděli německý časopis Automobilwoche.

Volkswagen měl původně v plánu vyrobit v Kaluze letos 150 000 vozů. Svůj plán však podle časopisu snížil na 120.000 vozů. Kromě modelů automobilky Škoda se v továrně vyrábějí také modely Volkswagenu Polo a Tiguan.

ČTĚTE TAKÉ:

Časopis neuvedl zdroj svých informací. Mluvčí Volkswagenu se ke konkrétním číslům zveřejněným časopisem odmítl vyjádřit. Potvrdil však, že firma dočasně omezí výrobu v Kaluze kvůli ekonomické situaci v Rusku a od 8. září zůstane továrna deset dní zavřená.

Splnění investičního plánu

Mluvčí nicméně zdůraznil, že skupina Volkswagen je plně odhodlána splnit svůj investiční program v Rusku. Příští rok plánuje automobilka otevřít v Kaluze výrobnu motorů a nový sklad u Moskvy, napsala agentura Reuters.

Rusko je pro Volkswagen šestým největším trhem světa, pro Škodu dokonce třetí největší. Od roku 2006 do loňského roku Volkswagen v Rusku investoval jednu miliardu eur (27,6 miliardy Kč) a do konce roku 2015 tam chce vydat dalších 840 milionů eur. Cílem skupiny je zvýšit odbyt na ruském trhu z loňských 303.000 až na půl milionu vozů.

Další automobilky v Rusku

Volkswagen není jedinou automobilkou, která má v Rusku výrobní závod.

Své vozy zde vyrábějí také americký Ford Motor, francouzský Renault, japonská Toyota Motor a jihokorejský Hyundai Motor.

Zahraniční automobilky zde zhruba od roku 2005 investovaly do zřízení svých výrobních závodů nejméně pět miliard dolarů (106,6 miliardy Kč). Vláda podpořila tento trend zvýšením dovozních cel na auta a snížením cel na dovoz součástek.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.