17. dubna 2015 6:33 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Volkswagen zahájil v Bratislavě stavbu karosárny za půl miliardy eur

Volkswagen logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volkswagen logo | foto: Reprofoto

BRATISLAVA Německá automobilka Volkswagen zahájila ve svém závodě na okraji Bratislavy výstavbu nové karosárny za půl miliardy eur (13,7 miliardy Kč). Po dokončení za dva roky tam bude vyrábět karoserie pro sportovně užitková auta (SUV) Porsche Cayenne. Oznámil to předseda představenstva Volkswagenu Slovakia Albrecht Reimold.

Projekt je součástí dříve ohlášeného balíku investic za 1,5 miliardy eur na roky 2012 až 2016 do rozvoje slovenské divize Volkswagenu. Nová karosárna zabere 35.700 metrů čtverečních plochy a vyžádá si zbourání staré logistické haly. Investice má v podniku, který zaměstnává téměř 10.000 pracovníků, vytvořit stovky nových pracovních míst. Podle Reimolda v nové hale bude také umístěno 500 robotů.

Budovaná hala na výrobu karoserií je druhou největší investicí Volkswagenu za poslední roky. Už v roce 2012 spustila automobilka v Bratislavě výstavbu jiné karosárny za 600 milionů eur, její oficiální otevření se očekává v polovině května. Dalších 90 milionů eur závod investoval do nové lisovny, ve které začal s výrobou předloni.

Slovenská divize Volkswagenu je největším výrobcem aut ze závodů tří automobilek, které mají své továrny na Slovensku. Volkswagen v zemi pod Tatrami vyrábí SUV Volkswagen Touareg, Audi Q7 a části vozu Porsche Cayenne, jehož celou produkci slovenská divize automobilky převezme v roce 2017. Do výrobního portfolia továrny patří také malé automobily Škoda Citigo, Seat Mii a Volkswagen up!, které jsou postaveny na stejné platformě. V příštím roce začne Volkswagen na Slovensku vyrábět karoserie pro SUV Bentley Bentayga.

Loni Volkswagen snížil produkci aut na Slovensku meziročně o 7,5 procenta na 394.474 automobilů, což odůvodnil přípravou výroby nových modelů a nižší poptávkou na ruském trhu.

Kromě Volkswagenu vozidla montují na Slovensku také automobilky Kia Motors a PSA Peugeot Citroën. Automobilový průmysl je jedním z hlavním tahounů slovenské ekonomiky. Slovensko loni potvrdilo pozici největšího producenta aut na obyvatele, ačkoliv celková výroba vozidel v zemi klesla na přibližně 973.000 vozidel z rekordních téměř 988.000 aut v roce 2013.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.