8. května 2015 6:33 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Volkswagenu prý zabere hledaní nového předsedy delší čas

Automobilka Volkswagen (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Volkswagen (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

HANNOVER Dozorčí radě německého automobilového koncernu Volkswagen „nějaký čas“ potrvá, než najde nástupce za svého dosavadního předsedu Ferdinanda Piëcha. Prohlásil to podle agentury Reuters Berthold Huber, který Piëcha po jeho nečekané dubnové rezignaci v čele rady přechodně nahradil.

„Dozorčí rada se bude následnictvím po (bývalém předsedovi) Piëchovi zabývat s potřebnou pílí a rozvahou,“ sdělil Huber na výroční valné hromadě koncernu v Hannoveru. „Nějakou dobu to potrvá,“ uvedl také.

Vedení Volkswagenu se tento měsíc ocitlo v krizi, když předseda dozorčí rady Piëch v rozhovoru s médii naznačil ztrátu důvěry v generálního ředitele Volkswagenu Martina Winterkorna. Mocenský boj, který sám vyprovokoval, ale Piëch prohrál poslední dubnovou sobotu, když s okamžitou platností odstoupil z funkce. Spolu s ním z rady odešla také jeho manželka Ursula.

Příčinu k veřejnému výpadu proti Winterkornovi poskytly Piëchovi slabé výsledky značky VW ve Spojených státech a Latinské Americe, které by mohly ohrozit střednědobé plány skupiny. Winterkorn, který ostře sledovaný mocenský střet v čele největší evropské automobilky ustál, ve čtvrtek prohlásil, že skupina se bude zabývat slabými místy, na která si Piëch během svého výpadu stěžoval.

„Je dobré, že jsme se vrátili do klidných vod a že máme jasno v našem příštím směřování,“ sdělil Winterkorn podle Reuters na čtvrteční hromadě. Skupina podle něj v současnosti nemá před sebou žádné plány na fúze nebo akvizice. Se svými 12 značkami vozidel je prý „ve správné pozici“.

Nový holding pro nákladní auta

Koncern, který je druhým největším světovým prodejcem aut po japonské Toyotě, mezitím omezuje náklady ve své stejnojmenné značce, aby tak dosáhl lepší ziskovosti. Rovněž se snaží zvrátit dosavadní nevýrazné výsledky v Severní Americe a vybudovat divizi nákladních automobilů, která by nalomila postavení nynějšího lídra na tomto trhu, německé skupiny Daimler. Volkswagen před zahájením valné hromady oznámil, že vytvoří nový holding pro nákladní automobily, do kterého převede své značky MAN a Scania. Rozhodnutí je součástí dlouhodobého plánu firmy stát se největším výrobcem nákladních aut v Evropě.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz