21. dubna 2015 6:25 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Volvo chce letos poprvé prodat půl milionu vozů

Logo Volvo - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Volvo - ilustrační foto | foto: Reprofoto

ŠANGHAJ Švédský výrobce osobních aut Volvo Car hodlá v letošním roce zvýšit prodej na nový rekord a plánuje prodat poprvé v historii půl milionu vozů. Uvedl to generální ředitel automobilky Hakan Samuelsson na autosalonu v Šanghaji. Loni společnost prodala téměř 466 000 aut.

Navzdory zpomalení ekonomického růstu v Číně automobilka očekává, že se jí letos podaří na místním trhu růst mnohem rychleji než celý sektor luxusních vozů. Loni Volvo v Číně zvýšilo prodej o 33 procent na 82.000 vozů. Za první tři měsíce letošního roku prodej Volva v Číně stagnoval, přesto je Samuelsson optimistický, protože společnost se chystá v druhé polovině roku přijít na trh s novým modelem XC90.

Na počátku letošního roku automobilka oznámila, že hodlá začít prodávat v USA vozy vyrobené v Číně. Naplánován je však vývoz malého množství, pouze 5000 aut, protože automobilka se rozhodla postavit ve Spojených státech vlastní továrnu. Investice má činit 500 milionů USD (12,7 miliardy Kč) a výroba má být spuštěna v roce 2018. O umístění továrny plánuje firma informovat na svých internetových stránkách v příštích týdnech, napsala agentura DPA.

Majitelem Volvo Car je čínský výrobce aut Geely, který švédskou automobilku koupil v roce 2010 od americké Ford Motor za 1,8 miliardy dolarů. Ford převzal Volvo Car v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se nyní soustředí na výrobu nákladních vozů.

Lidovky.cz, ČTK