18. října 2017 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Volvo představilo značku elektromobilů Polestar. Nabízet je bude za předplatné

Připravovaný hybridní vůz Polestar 1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Připravovaný hybridní vůz Polestar 1 | foto: Polestar

ŠANGHAJ/PRAHA Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars v úterý představil první model značky Polestar zaměřené na elektrické vozy s vysokým výkonem. Firma rovněž oznámila, že do této značky investuje pět miliard jüanů (zhruba 16,6 miliardy korun). Polestar má být se svými luxusními vozy přímou konkurencí pro Teslu.

Nový automobil Polestar 1 představený v Šanghaji kombinuje elektrický pohon s benzinovým. Automobilka hodlá tento vůz vyrábět v čínské továrně a na trh ho chce uvést v roce 2019.

Vůz, postavený na základě automobilů Volvo řady 90, bude mít celkem 600 koňských sil, z toho 218 připadá na elektromotory s dojezdem zhruba 150 kilometrů.

Dalšími modely by měly být plně elektrický automobil Polestar 2, který má být přímou konkurencí pro Teslu Model 3, a sportovně-užitkový vůz Polestar 3.

Polestar své vozy nebude přímo prodávat, ale bude je nabízet formou dvou až tříletého předplatného s měsíční platbou. Cenu této služby automobilky nezveřejnila, ale prý bude „konkurenceschopná a zisková“.

Hybridní vůz Polestar 1
Připravovaný hybridní vůz Polestar 1

Společnost Volvo Cars, kterou vlastní čínská automobilka Geely Holding, hodlá od roku 2019 uvádět na trh pouze elektrické nebo hybridní vozy.

Celosvětový prodej plně elektrických a hybridních automobilů v loňském roce činil zhruba 2,6 milionu vozů, což odpovídá pouze tříprocentnímu podílu na globálním automobilovém trhu. Výzkumná společnost Navigant předpokládá, že do roku 2025 se roční prodej takovýchto automobilů vyšplhá na více než devět milionů.

Čína je podle agentury AP největším trhem pro elektrické a hybridní automobily na světě. Peking chce výhledově zcela zakázat prodej automobilů s tradičními spalovacími motory.

ČTK, kopMichal Kopřiva

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.