Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Volvo představilo značku elektromobilů Polestar. Nabízet je bude za předplatné

Připravovaný hybridní vůz Polestar 1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Připravovaný hybridní vůz Polestar 1 | foto: Polestar

ŠANGHAJ/PRAHA Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars v úterý představil první model značky Polestar zaměřené na elektrické vozy s vysokým výkonem. Firma rovněž oznámila, že do této značky investuje pět miliard jüanů (zhruba 16,6 miliardy korun). Polestar má být se svými luxusními vozy přímou konkurencí pro Teslu.

Nový automobil Polestar 1 představený v Šanghaji kombinuje elektrický pohon s benzinovým. Automobilka hodlá tento vůz vyrábět v čínské továrně a na trh ho chce uvést v roce 2019.

Vůz, postavený na základě automobilů Volvo řady 90, bude mít celkem 600 koňských sil, z toho 218 připadá na elektromotory s dojezdem zhruba 150 kilometrů.

Dalšími modely by měly být plně elektrický automobil Polestar 2, který má být přímou konkurencí pro Teslu Model 3, a sportovně-užitkový vůz Polestar 3.

Polestar své vozy nebude přímo prodávat, ale bude je nabízet formou dvou až tříletého předplatného s měsíční platbou. Cenu této služby automobilky nezveřejnila, ale prý bude „konkurenceschopná a zisková“.

Hybridní vůz Polestar 1
Připravovaný hybridní vůz Polestar 1

Společnost Volvo Cars, kterou vlastní čínská automobilka Geely Holding, hodlá od roku 2019 uvádět na trh pouze elektrické nebo hybridní vozy.

Celosvětový prodej plně elektrických a hybridních automobilů v loňském roce činil zhruba 2,6 milionu vozů, což odpovídá pouze tříprocentnímu podílu na globálním automobilovém trhu. Výzkumná společnost Navigant předpokládá, že do roku 2025 se roční prodej takovýchto automobilů vyšplhá na více než devět milionů.

Čína je podle agentury AP největším trhem pro elektrické a hybridní automobily na světě. Peking chce výhledově zcela zakázat prodej automobilů s tradičními spalovacími motory.

,
Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesli. I s jeho kamarádkou Janou. Věznili je několik dní ve speciálně upravené garáži. Dnes...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...