9. září 2019 15:11, aktualizováno  15:49 Lidovky.cz > Byznys > Auto

‚O přeplácení jsem nevěděl.‘ Ředitel automobilky Nissan odstupuje kvůli nesrovnalostem s jeho platem

Výkonný ředitel automobilky Nissan, Hiroto Saikawa odstupuje z funkce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výkonný ředitel automobilky Nissan, Hiroto Saikawa odstupuje z funkce. | foto: AP Photo

Jokohama (Japonsko) Výkonný ředitel japonské automobilky Nissan Motor Hiroto Saikawa se rozhodl odstoupit z funkce, uvedla v pondělí firma. Tlak na Saikawovu rezignaci zesílil minulý týden, kdy vyšly najevo nesrovnalosti v jeho příjmech.

„Saikawa v poslední době naznačoval, že má chuť rezignovat,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci předseda správní rady Jasuši Kimura. „V souladu se svým přáním předat taktovku nové generaci vedoucích pracovníků v Nissanu odstoupí 16. září,“ dodal.

Saikawa minulý týden přiznal, že byl v rámci systému vytvořeného propuštěným předsedou správní rady Carlosem Ghosnem přeplacen. Popřel ale, že to nařídil, nebo že o tom věděl. Zároveň slíbil, že veškeré neoprávněně vyplacené finanční prostředky vrátí. Podle Kimury se prokázalo, že příjmy, které Saikawa obdržel, nebyly nezákonné.

Hiroto Saikawa, bývalý výkonný ředitel automobilky Nissan.
Ředitel automobilky Nissan, Hiroto Saikawa poslouchá otázky novinářů na tiskové...

Nissan teď vybírá nového výkonného ředitele, který bude jmenován příští měsíc. Automobilka uvedla, že zvažuje deset kandidátů, jejich jména však nezveřejnila. Do jmenování nástupce nahradí Saikawu ve funkci provozní ředitel Jasuhiro Jamauči, informovala agentura AP.

Bývalý předseda správní rady Ghosn byl loni v listopadu zatčen a obviněn z finančních podvodů. Tvrdí ale, že je nevinný. Do skandálu je zapleten i Ghosnův spolupracovník Greg Kelly, který obvinění rovněž odmítá. Kimura v pondělí uvedl, že Ghosnova a Kellyho pochybení způsobila firmě újmu 35 miliard jenů (zhruba 7,7 miliardy korun). Dodal, že Nissan bude usilovat o náhradu této škody.

Ghosn byl architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po loňském zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC V BRNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč