2. listopadu 2016 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Z Česka zmizely stovky autobazarů, skončí i další. Nemají co nabídnout

Škoda Favorit v autobazaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Favorit v autobazaru. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Počet autobazarů v Česku se za posledních pět let snížil o 279 na 338. Nejvíce prodejců ubylo v Pardubickém a Olomouckém kraji, naopak v Praze a Středočeském kraji je situace stabilní a počet bazarů i celkový počet prodaných aut zůstává beze změn.

Vyplývá to z analýzy Asociace prodejců použitých automobilů - autobazarů (APPAA). Jde o prodejce s kamennou provozovnou a nabídkou alespoň 30 vozidel. Nejvíce autobazarů, přes 250, má v nabídce 30 až 100 vozidel. Více než 500 aut nabízí čtyři prodejci.

DALŠÍ ČTENÍ

Podle předsedy APPAA Petra Přikryla se malé autobazary s maximálně 30 prodávanými vozy potýkají s nedostatečnou nabídkou vozidel, a tím i zákazníků. „Tento začarovaný kruh způsobil, že jen do června letošního roku ukončilo činnost 38 takových prodejců. Očekáváme, že konečný počet autobazarů, které letos skončily nebo skončí se svojí činností, bude až 60,“ uvedl.

Pokles počtu prodejců ojetin by měl pokračovat i v dalších letech. Trh je podle APPAA saturovaný a zákazníci vybírají prodejce s velkou nabídkou a širokou paletou doplňkových služeb. Samoregulace trhu by mohla pomoci vyřešit problematiku stáčení tachometrů, které se odehrává právě v nejmenších autobazarech s nejméně kvalitními vozy, většinou dovezenými.

Nejvíc táhne 6 let stará Octavia

Celkový počet nabízených vozů v autobazarech se pohybuje okolo 41 600. Dalších přibližně 35 tisíc ojetin mají v nabídce prodejci nových vozů v dealerstvích po celém Česku.

Reálný počet prodaných ojetých vozidel se podle APPAA se pohybuje kolem 370 až 400 tisíci ročně. Média někdy uvádějí až 700 tisíc vozů. To je ale podle Přikryla zkreslené. Tyto statistiky vycházejí z počtu převodů vozidel, kdy velké autobazary vykupují vozidla do svého vlastnictví, což znamená vždy jeden administrativní převod navíc.

Nejprodávanějším vozem v autobazarech je Škoda Octavia 2,0 TDI z roku 2010 s nájezdem přibližně 150 tisíc kilometrů. Celkově nejlevnější vozy jsou v jihomoravských autobazarech, především v oblasti Znojemska, kde je také jeden z nejvyšších výskytů nejmenších autobazarů.

ČTK