Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Auto

Lidé chtějí odškodné za registr. Žádají až o statisíce

Počítačový systém registru řidičů po několika minutách po spuštění zkolaboval. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačový systém registru řidičů po několika minutách po spuštění zkolaboval. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA O odškodnění kvůli nefunkčnímu registru vozidel zažádalo 41 lidí, výše oznámených škod se pohybuje v rozmezí 20 korun až sto tisíc korun. Uvedlo to v pondělí ministerstvo dopravy. Zatím jde pouze o orientační předběžné informace, dodal mluvčí ministerstva Martin Novák. Úřad zatím eviduje pouze telefonické žádosti prostřednictvím zelené linky.

Telefonáty podle Nováka ještě neznamenají skutečný požadavek na vypořádání škod, protože platnou žádost musejí řidiči podat písemně. Definitivní součty požadavků na odškodnění bude úřad sčítat až podle doručených písemných žádostí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Každá žádost se bude individuálně posuzovat, propláceny budou pouze oprávněné požadavky, které mají souvislost s registrem," řekl Novák. Dodal, že řada lidí, kteří se na telefonní linku obrací, je velmi rozzlobená a v takovém stavu uvádí nadnesené sumy. Hovořit proto o nějaké souhrnné částce je podle něj předčasné.

On-line rozhovor s náměstkem ministra dopravy

Bude za problémy se zaváděním nového systému někdo sankcionován? A kdy bude registr plně funkční? Ptejte se náměstka ministra dopravy Miroslava Drobného. Na vaše dotazy bude odpovídat ve středu 18. července od 12:00.

. Nový registr vozidel sice podle ministerstva dopravy od rána funguje na všech pobočkách, podle zpráv z některých pracovišť ale potíže přetrvávají. Náměstek ministra dopravy Miroslav Drobný v České televizi řekl, že všichni zaměstnanci registračních míst by měli znovu absolvovat nové proškolení na práci se systémem.

Registr za 47 milionů

Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun. Jsou v tom zahrnuté náklady na tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Do začátku minulého týdne byl systém odstaven, protože bylo potřeba přesunout data ze starého registru, který spravovalo ministerstvo vnitra. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Problémy se nevyhnuly žádnému z nich.

Ministerstvo dopravy do dnešního rána evidovalo 217 dotazů týkajících se potíží s registrem vozidel.

Ve 188 případech šlo podle ministerstva dopravy o dotazy občanů, 29 případů připadlo na dotazy od obcí.

Nový centrální registr vozidel má být podle ministerstva dopravy přehlednější, umožní například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Má být napojený na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí.

Současná situace

Pracoviště registru vozidel v Praze do odpoledne odbavily 500 lidí. Jindy by to bylo o 1000 víc. Odhlásit vozidlo trvalo i hodinu a půl.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...