Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Auto

Lidé chtějí odškodné za registr. Žádají až o statisíce

Počítačový systém registru řidičů po několika minutách po spuštění zkolaboval. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačový systém registru řidičů po několika minutách po spuštění zkolaboval. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA O odškodnění kvůli nefunkčnímu registru vozidel zažádalo 41 lidí, výše oznámených škod se pohybuje v rozmezí 20 korun až sto tisíc korun. Uvedlo to v pondělí ministerstvo dopravy. Zatím jde pouze o orientační předběžné informace, dodal mluvčí ministerstva Martin Novák. Úřad zatím eviduje pouze telefonické žádosti prostřednictvím zelené linky.

Telefonáty podle Nováka ještě neznamenají skutečný požadavek na vypořádání škod, protože platnou žádost musejí řidiči podat písemně. Definitivní součty požadavků na odškodnění bude úřad sčítat až podle doručených písemných žádostí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Každá žádost se bude individuálně posuzovat, propláceny budou pouze oprávněné požadavky, které mají souvislost s registrem," řekl Novák. Dodal, že řada lidí, kteří se na telefonní linku obrací, je velmi rozzlobená a v takovém stavu uvádí nadnesené sumy. Hovořit proto o nějaké souhrnné částce je podle něj předčasné.

On-line rozhovor s náměstkem ministra dopravy

Bude za problémy se zaváděním nového systému někdo sankcionován? A kdy bude registr plně funkční? Ptejte se náměstka ministra dopravy Miroslava Drobného. Na vaše dotazy bude odpovídat ve středu 18. července od 12:00.

. Nový registr vozidel sice podle ministerstva dopravy od rána funguje na všech pobočkách, podle zpráv z některých pracovišť ale potíže přetrvávají. Náměstek ministra dopravy Miroslav Drobný v České televizi řekl, že všichni zaměstnanci registračních míst by měli znovu absolvovat nové proškolení na práci se systémem.

Registr za 47 milionů

Ministerstvo dopravy nový registr vozidel přišel na 47 milionů korun. Jsou v tom zahrnuté náklady na tvorbu počítačové aplikace a za nákup výpočetní techniky. Do začátku minulého týdne byl systém odstaven, protože bylo potřeba přesunout data ze starého registru, který spravovalo ministerstvo vnitra. Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat. Problémy se nevyhnuly žádnému z nich.

Ministerstvo dopravy do dnešního rána evidovalo 217 dotazů týkajících se potíží s registrem vozidel.

Ve 188 případech šlo podle ministerstva dopravy o dotazy občanů, 29 případů připadlo na dotazy od obcí.

Nový centrální registr vozidel má být podle ministerstva dopravy přehlednější, umožní například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Má být napojený na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí.

Současná situace

Pracoviště registru vozidel v Praze do odpoledne odbavily 500 lidí. Jindy by to bylo o 1000 víc. Odhlásit vozidlo trvalo i hodinu a půl.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...