17. února 2015 6:02 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Zisk Renaultu loni vzrostl na více než trojnásobek

Renault čelí špionáži  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Renault čelí špionáži | foto: Reuters

PAŘÍŽ Čistý zisk francouzské automobilky Renault za loňský rok vzrostl na 1,89 miliardy eur (52,3 miliardy Kč), více než trojnásobek výsledku předešlého roku. V letošním roce čeká firma další zlepšení zisku i tržeb, sdělil Renault ve zprávě.

Tržby druhého největšího francouzského výrobce automobilů po skupině PSA Peugeot Citroën stoupl o 0,3 procenta na 41,1 miliardy eur. Renault již minulý měsíc sdělil, že loni zvýšil prodej o 3,2 procenta na 2,7 milionu vozů a těžil zejména z oživení evropského automobilového trhu a ze silné poptávky po vozech své rumunské divize Dacia.

Evropský automobilový trh loni vzrostl o 5,7 procenta, což byl první nárůst od roku 2007. Letos čeká Renault posílení celého evropského trhu o dvě procenta, ostatní trhy ale zůstanou podle firmy „silně rozkolísané“.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozici v Evropě si Renault posílil novými modely, jako je mini-SUC Captur, nová verze Clia a levné vozy značky Dacia. Jeho globální odbyt tak vzrostl i přesto, že oslaboval trh v Brazílii a o deset procent se propadl ruský trh.

Ztráta Renaultu ze spoluvlastnictví ruské automobilky AvtoVAZ spolu s japonským Nissanem se loni zvýšila na 182 milionů eur z předloňských 34 milionů eur. Renault v pondělí oznámil, že jeho továrna v Moskvě kvůli propadu ruského trhu na tři týdny zastaví výrobu.

Lidovky.cz, ČTK