4. května 2017 12:15 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Zlato Octavia, stříbro Fabia, bronz Rapid. Škodovky opět vládnou prodejům

Faceliftovaná Škoda Octavia zaujme zejména oddělenými světlomety. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Faceliftovaná Škoda Octavia zaujme zejména oddělenými světlomety. | foto: Škoda Auto

PRAHA Prodej nových osobních aut se od ledna do dubna zvýšil meziročně o desetinu na 90 808 vozidel. V samotném dubnu trh o 1,7 procenta poklesl kvůli menšímu počtu pracovních dnů, oznámil ve čtvrtek Svaz dovozců automobilů. První je značka Škoda s 27.569 prodanými vozy, následuje Volkswagen s prodejem 10.352 aut a Hyundai s 6656 vozů.

První je značka Škoda s 27.569 prodanými vozy, následuje Volkswagen s prodejem 10 352 aut a Hyundai s 6656 vozů.

Na dalších místech skončily značky Ford, Dacia a Renault. Nejprodávanějším model je Škoda Octavia (9040 vozů), druhá skončila Škoda Fabia (7161 aut) a třetí Škoda Rapid (3777 vozů). Převládaly vozy na benzín s podílem 56,5 procenta, diesely měly 40 procentní podíl.

Počet dovezených ojetých ojetých aut mírně klesl o půl procenta na 50.874 vozů. Podíl vozidel starších deseti let byl 53,5 procenta.

Registrace lehkých užitkových automobilů vzrostly proti loňskému roku o dvě procenta na 5848 aut. Nejvíce prodal Peugeot (889), následuje Ford a Fiat. Prodej nákladních aut se snížil o 18 procent na 3141 vozidel. Nejprodávanější byly značky Mercedes, MAN a Volvo. Registrace autobusů poklesly o víc než pětinu na 247 vozidel.

ŠKODA AUTO SI PLÁCLA S ODBORY

  • Zaměstnancům Škody Auto se od 1. května sníží počet možných přesčasů v rámci flexikontových směn, tedy směn navíc, na polovinu.
  • Doteď mohli ročně odpracovat až 120 hodin nad rámec své pracovní doby, nově to bude šededsát. Prodloužila se i tepelná přestávka, tedy bezpečnostní přestávka pro lidi pracující ve vyšších teplotách, z pěti na deset minut.
  • Odboráři našli s automobilkou kompromis ve všech projednávaných bodech kolektivního vyjednávání a uzavřeli dohodu.
  • Kolektivní vyjednávání se letos netýkalo mezd. Mzdové podmínky pro letošní rok byly dohodnuty již loni s tím, že tarify vzrostly o tři procenta již od ledna letošního roku.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.