22. března 2015 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Daimler vsadil na kreativitu zaměstnanců a ušetřil miliardy

„Korporace, které vydělaly peníze na krvi našich spoluobčanů.“ Poslanec za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Korporace, které vydělaly peníze na krvi našich spoluobčanů.“ Poslanec za... | foto: Michal ŠafránekMAFRA

STUTTGART Zaměstnanci německého automobilového koncernu Daimler loni předložili přes 69 tisíc zlepšovacích návrhů. Podnik díky těmto zlepšovákům ušetřil 70 milionů eur (téměř dvě miliardy korun), informovala firma na svých internetových stránkách.

„Kreativita zaměstnankyň a zaměstnanců se Daimleru vyplácí,“ uvedla automobilka, která je známá zejména výrobou luxusních vozů Mercedes-Benz. Autoři použitých zlepšovacích návrhů od podniku obdrželi odměny v celkové hodnotě kolem 19 milionů eur.

„Nasazení a vynalézavost našich zaměstnanců jsou příkladné a ukazuje jejich vysokou motivaci. Srdečný dík za tuto řadu dobrých nápadů, které pomáhají dál zvyšovat naši konkurenceschopnost,“ uvedl personální šéf podniku Wilfried Porth. Automobilka na konci loňského roku zaměstnávala téměř 280.000 lidí.

Rekordní dividenda

Daimler loni zvýšil provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 27 procent na rekordních 10,1 miliardy eur. Akcionářům se za loňský rok rozhodl vyplatit rekordní dividendu a zaměstnancům rekordní prémie. Firma začátkem února uvedla, že letos počítá s dalším růstem provozního zisku i tržeb.

Daimler doufá, že do konce tohoto desetiletí předstihne domácí konkurenty Audi a BMW a získá vedoucí postavení na světovém trhu s luxusními automobily. Koncern vyrábí kromě osobních automobilů i nákladní vozy, v jejichž produkci je světovou jedničkou.

Lidovky.cz, ČTK