Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
29. září 2016 23:01 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Zprávy dne podle editora: Auto budoucnosti za ‚lidovku‘ a izraelský obrat premiéra Sobotky

Herbert Diess, nový šéf Volkswagenu na Autosalonu v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herbert Diess, nový šéf Volkswagenu na Autosalonu v Paříži | foto: Reuters

Automobilka Volkswagen se chce stát průkopníkem elektromobilů „za hubičku“. Ve čtvrtek představila na pařížském autosalonu koncept lidového elektromobilu budoucnosti za neméně lidovou cenu.

Zdá se, že nový šéf Volkswagenu Herbert Diess se chce stát evropským Henrym Fordem pro 21. století. Stejně jako americký průmyslník před sto lety představil veřejnosti první masově vyráběné vozy, které byly dostupné i střední třídě, uvědomuje si i Volkswagen, co stojí mezi ‚benzinovým‘ dneškem a budoucností se silnicemi zaplněnými elektromobily - obsah zákazníkovy peněženky.

Vokswagen proto během zahajovacího dne pařížského autosalonu seznámil veřejnost s konceptem vozu, který pojmenoval minimalisticky I.D. Slibuje dojezd až 600 kilometrů na jedno nabití, rychlé bezdrátové dobíjení baterie. Ovládání v kabině je řešené přes dotykové panely a hlasové povely. A pozor, údajně nejde o další z řady futuristických modelů - tak často obdivovaných na autosalonech-, které zůstanou ve fázi prototypu.

Do roku 2020 se má I.D. přeměnit v sériově vyráběný vůz, jemuž firma nalepí na karosérii lákavou cenovku. Lidový elektromobil od VW (koho jiného, vždyť Volkswagen znamená v překladu lidový vůz) by měl stát zhruba stejně jako aktuální model populárního Golfu se vznětovým motorem.

Vize VW jdou přitom ještě víc do budoucnosti, ke sdíleným samořiditelným autům či vlastní značkové taxislužbě. „V budoucnu nebudou mnozí lidé vůbec vlastnit auto. Ale všichni i přesto budou moci být zákazníky Volkswagenu,“ prohlásil šéf koncernu Mathias Müller v předvečer zahájení autosalonu. Elektromobil za lidovku se ve srovnání s takovými plány zdá být přeci jen trochu hmatatelnější.

Pozor, vlak vjíždí na nástupiště

O bezpečné, plně elektrizované dopravě, si ale zatím můžeme zatím nechat jen zdát. Že člověk nemusí být v bezpečí ani na perónu velkého vlakového nádraží, se přesvědčili cestující ve městě Hoboken v americkém státě New Jersey, kde ve čtvrteční špičce vjel mezi čekající lidi přijíždějící vlak.

Policisté a záchranáři před vlakovým nádražím v new Jersey
Nehoda vlaku v New Jersey

Vlak podle agentury AP přijížděl k zastřešenému prostoru mezi nádražní budovou a nástupištěm. „Prostě nezastavil,“ řekl AP moderátor stanice WFAN, který byl svědkem neštěstí. „Projel zábrany a rovnou najel (do prostoru, kde čekají lidé),“ dodal.

Nastal chaos. Nejen mezi přítomnými lidmi, ale i mezi světovými zpravodajskými weby, které si dlouho nedokázaly ověřit, kolik lidí bylo během nehody zraněno. První informace agentury Reuters, která psala o 100 zraněných, většině z nich kriticky, oficiální místa dementovala, tragická zpráva o nejméně třech mrtvých lidech byla nakonec opravena na jednu oběť - ženu, která zahynula na nástupišti pod zborcenou střechou. Nakonec se celkový počet zraněných lidí ustálil zhruba na 75.

Premiérské čelem vpřed

Mezi smutné události tohoto týdne patří i úmrtí ‚otce zakladatele‘ Izraele Šimona Perese. Do blízkovýchodní země se začaly už ve středu scházet kondolence a ve čtvrtek, den před plánovaným pohřbem, sjíždět první zahraniční státníci.

Až do čtvrtečního podvečera se zdálo, že se mezi americkým prezidentem Barackem Obamou, německými i francouzskými hlavami státu Joachimem Gauckem a Françoisem Hollandem a dokonce i palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem pokloní za Česko památce významného státníka pouze ministr zahraničí Lubormír Zaorálek. Nakonec se ale k návštěvě Izraele odhodlal i premiér Bohuslav Sobotka, který o den dříve oznámil, že se nikam nechystá.

Šimon Peres

Šimon Peres

„Podílel se na vzniku státu Izrael a po desítky let zásadně ovlivňoval jeho dějiny a celé dění na Blízkém východě. Právě proto bylo tak důležité i jeho úsilí, dosáhnout spravedlivého a trvalého řešení izraelsko-palestinského konfliktu,“ sdělil médiím. „Chci se proto osobně, ale i jménem naší země poklonit památce tohoto státníka,“ doplnil. Česko navíc podle něj pojí s Izraelem mimořádně silné vztahy.

Prezident Miloš Zeman zatím žádné pivotování ve svých plánech neoznámil, v době pohřbu se účastní konference Dialog civilizací, kterou pořádá ruský podnikatel a spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin. I navzdory tomu, že měl k Izraeli vždy blízko.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.