Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Za zpřísnění pravidel pro autoškoly zaplatí stát 700 milionů

Autoškola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autoškola. | foto: ČTK

PRAHA Změna pravidel pro autoškoly a zpřísnění zkoušek pro uchazeče o řidičský průkaz by mělo vyjít na 700 milionů korun. Přesně tolik by měl podle ministerstva dopravy stát nákup budov pro novou organizaci zkušebních komisařů a zakoupení kamer, které budou hlídat korektnost zkoušek ve vozidlech autoškoly a ve zkušebních místnostech.

Vyplývá to z návrhu zákona o autoškolách, který připravilo ministerstvo dopravy. Materiál už prošel meziresortním připomínkovým řízením a čeká na projednání ve vládě.

Autocvičiště pro praktickou zkoušku
"Chceme aby postupně vzniklo zhruba 45 zkušebních míst, které budou lokalizované v okresních a krajských městech," řekl vedoucí oddělení BESIP na ministerstvu dopravy Roman Budský. Součástí těchto míst bude kromě zkušebních místností i zkušební plocha, takzvané autocvičiště pro praktickou zkoušku ze základních dovedností při řízení automobilu. Tuto plochu by si mohly pronajímat jednotlivé autoškoly pro základní výcvik. To by mohlo být vhodným doplňkovým zdrojem financování, dodal Budský.

Nová organizace zkušebních komisařů by se podle představ ministerstva dopravy měla financovat sama především z příjmů ze zkoušek. Organizace by nezávislosti na státních penězích měla dosáhnout po zhruba šesti letech, kdy bude zaplacena základní sedmisetmilionová investice. Tu bude úřad splácet převedením částky 110 milionů ročně.

Tyto peníze v současnosti směřují do jednotlivých obecních úřadů, do jejichž agendy provádění závěrečných zkoušek náleží. Po převedení komisařů pod novou organizaci přestanou mít obce na tyto peníze nárok.

Zkoušky pod dohledem kamer
Samotná zkouška by podle návrhu ministerstva měla mít dvě části. Nejprve by měli žáci projít testem pravidel silničního provozu a zvládnout zkušební jízdu na vyhrazeném místě, ve které prokážou, že ovládají základní dovednosti při řízení vozidla. Teprve pak se budou moci věnovat nácviku zkušebních jízd v opravdovém provozu a složit závěrečnou zkoušku. Cena zkoušky by se měla zvýšit ze 700 na zhruba 1 000 korun.

Nově by se všechny části zkoušky měly uskutečnit pod dohledem kamer.

"Je to výrazné protikorupční opatření, které prokáže, že zkušební komisař s žákem skutečně jezdil," uvedl Budský. Záznam zároveň může sloužit i jako důkaz při odvolání žáka proti výsledku zkoušky. S pomocí záznamu i GPS bude možné prokázat například překročení povolené rychlosti nebo nekorektní jednání komisaře během zkoušky, dodal Budský.

,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...