Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
31. října 2017 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

‚Zvláštní pocit, ale zvyknete si.’ Google vozil novináře v autech bez řidiče

Waymo zkouší svůj vůz v testovacím umělém městě Castle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Waymo zkouší svůj vůz v testovacím umělém městě Castle. | foto: Waymo

CASTLE/PRAHA Auta, která jezdí sama bez řidiče jsou prý velmi blízko. Americká společnost Waymo ze skupiny Alphabet (matka Googlu), sezvala v pondělí novináře a poprvé je nechala jezdit ve svých samořídících vozech po testovací dráze. Podle přítomných byla jízda překvapivě pohodlná a bezpečná.

Waymo vzalo novináře na svou testovací základnu vytvořenou na letišti Castle v Kalifornii, kde se původně cvičili piloti za druhé světové války a v dobách studené války.

Americká firma však letiště přetvořila k nepoznání - na místě vyrostla síť ulic s křižovatkami, objezdy a přechody či železničním přejezdem. Aby byly podmínky pro testy ještě autentičtější, v „městečku“ jezdili figuranti v autech a na kolech, přecházeli na přechodech a stavěli vozům bez řidiče překážky do cesty.

Testy samořídících vozů probíhají již několik let a podle Wayma auta bez řidiče dodnes najezdila tři miliony mil (asi 4,8 milionu kilometrů). Firma ale v pondělí poprvé pustila odbornou veřejnost do svých vozů Chrysler Pacifica, které měly prázdné sedadlo řidiče. Při takových testech bylo zatím běžné, že za volantem vždy seděl technik, který v případě problémů převzal řízení.

Zaměstnanci Waymo připravují překážky pro samořídící vůz.
Waymo ukázalo svůj samořídící automobil Chryler Pacifica.

Firma svou prezentací chtěla ukázat hlavně bezpečnost svých vozů v běžných podmínkách na silnici. Například podle deníku Business Insider jezdil automobil velmi bezpečně a nedostal se na testovací trase do žádných problémů ani při kontaktu s překážkami. Podle novinářů je velmi zvláštní sedět sám ve voze na zadním sedadle, ale prý se na to dá rychle zvyknout.

I přes pozoruhodné výsledky však testy stále probíhaly v „umělých“ podmínkách a vozy například jezdily pomalu. Podle vedení firmy se ale plná autonomie vozů rychle blíží.

„Dostáváme se do bodu, kdy jsme už opravdu blízko,“ řekl šéf Wayma John Krafcik. Společnost podle něj vidí hned několik potenciálních trhů pro svou technologii - nákladní vozy, sdílené jízdy či doprava na „poslední míli“ tedy například na cestě z nádraží před dům.

Waymo na uvedení technologie na trh spolupracuje s automobilkou Fiat Chrysler, alternativní taxislužbou Lyft a půjčovnou vozů Avis. O tom, kdy skutečně do ulic vyjedou auta bez řidičů, ale odmítl Krafcik spekulovat.

kopMichal Kopřiva
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...