Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Automobilka Hyundai: Čeští dělníci se bouří proti Korejcům

Ekonomika

  7:00
PRAHA/NOŠOVICE - Nelidské pracovní podmínky, příliš mnoho přesčasů a zaměstnavatel hluchý k požadavkům dělníků. To vše již minulý týden vyvrcholilo ve spontánní hodinovou stávku pracovníků automobilky Hyundai v Nošovicích na severní Moravě.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Nespokojenost s postojem korejského vedení firmy vedla v pondělí ráno místní odbory k vyhlášení stávkové pohotovosti. "Situace je tak třaskavá, že lidé mohou opětovně sami od sebe přerušit práci," popsal situaci v továrně Josef Středula, předseda odborového svazu Kovo.

Rozbuškou, která situaci v Nošovicích vyhrotila, se podle odborů staly nadužívané přesčasy. Jádrem celého sporu jsou však obecné pracovní podmínky a atmosféra v továrně.

"Dlouhou dobu vedení vše zdůvodňovalo tím, že se jedná o zkušební provoz. Ten ale skončil v listopadu a pracovní podmínky se nezlepšily," zdůvodňuje Středula, proč dělníkům došla trpělivost.

Podle odborářů jsou v nošovické továrně na denním pořádku tvrdé finanční postihy, nebo dokonce vyhazov pro každého, kdo si postěžuje na pracovní podmínky.

"Někteří pracovníci nemají během směny čas odskočit si na toaletu. To nemá nic společného s pracovními podmínkami 21. století," řekl Středula.

Podrobnosti si přečtěte v úterním vydání deníku

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat