Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Automobilky tlačí na stát, požadují slevy na ekologická auta

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Auto s nižšími emisemi by vás mohlo přijít levněji. Naopak pokud nejste žádní ekologové a chcete si koupit silný stroj bez ohledu na jeho emise, měli byste si pospíšit. Mohli byste za něj jinak zaplatit ekologickou daň a stále hrozí, že s ním nebudete moci jezdit do center měst. To všechno by mohlo relativně brzy čekat na české řidiče.

pohon na vodík je nepraktický a neúměrně drahý

Automobilky totiž chtějí, aby jim stát pomohl motivovat lidi k nákupu bezpečnějších a ekologičtějších vozů. Právě na jejich vývoj a výrobu vynakládají nemalé finanční částky a rády by získaly nějaké peníze zpět, jako je to běžné ve většině zemí EU.

Sdružení automobilového průmyslu již odeslalo svůj návrh na ministerstvo průmyslu a obchodu. Konkrétní systém podpory má ovšem vzniknout až z diskuse mezi úředníky a automobilkami.

"Nelze nyní přesně říci, jaký systém podpory je nejúčinnější. Je potřeba o tom jednat se zástupci státní správy a společně připravit systém vhodný pro podmínky českého vozového parku," říká Radek Kňava z kolínské továrny TPCA. Ta patří mezi největší bojovníky za státní podporu prodeje a také se na materiálu podílela.

Další podrobnosti a zajímavosti si přečtěte v úterním vydání deníku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!