Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Babiš nevěří novému majiteli ostravské huti ArcelorMittal. Bojí se jejího vytunelování

Ekonomika

  10:40aktualizováno  13:27
Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu před poslanci uvedl, že kupec ostravské huti ArcelorMittal se nejeví úplně důvěryhodně. Pokud by se huť prodávala samostatně, stát by o ni měl podle ministerského předsedy zájem. Několik evropských oceláren firmy ArcelorMittal včetně ostravské kupuje britská společnost Liberty House. Evropská komise nedávno uvedla, že je vhodným zájemcem a může je převzít. Liberty ve středu uvedla, že je maximálně transparentní.

Huť ArcelorMittalu Ostrava. foto: Jan SmekalMAFRA

„Společnost se nám nezdá úplně důvěryhodná,“ řekl ve Sněmovně Babiš. Vláda má podle něho zájem na zachování výroby, pracovních míst a investic do ekologie. Huť by proto měla získat majitele, který do ní bude investovat, zachová zaměstnanost a bude expandovat. „V této chvíli o tom nejsme přesvědčeni,“ podotkl ministerský předseda. Podle premiéra je škoda, že ArcelorMittal prodává ostravskou huť v balíku spolu s dalšími ocelárnami. Kdyby ji prodával samostatně, stát by se o podnik ucházel, řekl.

Liberty ve středu uvedla, že s premiérem i odbory už měli její zástupci několik společných setkání. „Těší nás, že všechny zúčastněné strany v České republice mají zájem na zajištění budoucnosti ArcelorMittal Ostrava. Zároveň jsme dlouhodobě v přímém kontaktu s odbory, premiérem Andrejem Babišem, ostravským primátorem a hejtmanem Moravskoslezského kraje, ale i dalšími zainteresovanými subjekty. Již jsme ale dokázali, že jsme více než schopní naše hutě a další podniky po celém světě rozvíjet a investovat do nich,“ uvedla firma. Dodala, že už také představila rozvojové a investiční plány pro Kunčickou huť.

Babiš představil detaily vesnice pro syrské sirotky. Projekt za 65 milionů má do Sýrie přijet v kontejnerech

Ve středeční sněmovní diskusi, která skončila bez unesení, vystupovali především moravskoslezští poslanci. Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že kladné rozhodnutí Evropské komise ho trochu udivilo. Poukazoval na zahraniční články o britském podnikateli s indickými kořeny Sanjeevu Guptovi, globální skupině GFG Alliance, do níž Liberty House patří. „O jeho dluzích se píše všude,“ řekl Zaorálek. Podotkl, že nerozumí tomu, jaká hra se v evropském ocelářství hraje.

Firmá má 6500 zaměstnanců

„Budu rád, když nový nabyvatel bude jasně deklarovat své záměry,“ řekl Leo Luzar (KSČM), jenž diskusi inicioval. Podobně jako Zaorálek se obává toho, aby nový vlastník huť nekoupil na dluh a „nevysál“ ji. Pavla Golasowská (KDU-ČSL) žádala premiéra a vládu, aby pamatovali na budoucnost zaměstnanců a strategický rozvoj podniku. Podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) vláda dělá maximum možného. „Situace není úplně v našich rukou,“ poznamenal.

Prodej několika hutí je podmínkou, kterou Evropská komise loni v květnu dala společnosti ArcelorMittal v souvislostí s akvizicí největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Kromě ostravské huti tak skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala prodává ocelárnu v rumunském Galati a podniky v Itálii, Belgii, Lucembursku a Severní Makedonii.

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je například největším výrobcem silničních svodidel v České republice. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. V roce 2017 firma dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy korun. I s dceřinými společnostmi má asi 6500 zaměstnanců.

Autor: