Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka chce prosadit mobilní zákon. Dodatek o ‚podpultovém‘ prodeji lze prý vypustit

Ekonomika

  17:45
RAKOVNÍK - Pro vládu je klíčové prosadit v novele telekomunikačního zákona větší práva spotřebitelů a vyšší pokuty pro operátory, řekl v pátek řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud by schválení novely měl bránit návrh ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) zakázat možnost individuálního sjednání cen, premiér by dal přednost vyřazení tohoto ustanovení z předlohy. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) označil Mládkův návrh za nesmysl.

Premiér Bohuslav Sobotka. foto:  Petr Topič, MAFRA

Sobotka označil za klíčové pasáže zákona nové sankce za nedodržení podmínek přidělení frekvence a desetidenní lhůtu pro přechod k jinému operátorovi. „Ministerstvo do toho přidalo na poslední chvíli změny, které nebyly součástí původního návrhu. Tady si myslím, že asi nebude problém, aby je vláda vypustila,“ řekl Sobotka. Zákon chce nechat schválit ve zrychleném režimu.

Konec 'podpultových nabídek' operátorů? Výjimečně nešťastné, soudí radní ČTÚ Malý

Změna mobilního tarifu by podle Mládkovy předlohy měla být možná jen podle zveřejněného ceníku. Slevy by musely být v ceníku operátorů napsané, řekl ministr. Zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele však zvedl vlnu nesouhlasu mezi politiky i odborníky. Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) by mohl vést k zakonzervování cen v odvětví.

Mládkův návrh kritizoval i Babiš. „Ten nápad pana Mládka je nesmyslný. Přece on tím říká, že vezme i tu výhodu těm, kteří si sjednali lepší tarify,“ řekl. Ministr by podle něj měl připravit takový návrh zákona, aby Česká republika neměla nejdražší datové a mobilní služby v Evropě.

Mládek dnes kvůli cenám mobilní komunikace kritizoval ČTÚ. Úřad podle něj uváděl, že situace na trhu je v pořádku a nezasahoval, přestože má problematiku na starosti. „ČTÚ je ten kdo má regulovat trh a dohlížet na to, aby fungoval. My zvažujeme, jestli tedy, když to nedělá ČTÚ, nepodat podnět k antimonopolnímu úřadu, protože je to skutečně divné,“ řekl Mládek.

„ČTÚ se opakovaně podivuje, že mu je podsouvána nečinnost právě v okamžiku, kdy vydal právně vymahatelné výzvy operátorům k razantnímu snížení velkoobchodní ceny datových služeb,“ reagoval mluvčí úřadu Martin Drtina. ČTÚ je podle něj připraven seznámit ministra s výsledky posledního podnětu, který k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli situaci na mobilním trhu podal.

Mládek kvůli mobilním operátorům čelí v posledních dnech silné kritice. Kromě návrhu na zákaz individuálního sjednávání cen byl kritizován i výrok jeho náměstka Lubomíra Bokštefla, že pokud lidé chtějí stejně výhodné tarify jako v Polsku, mají jet do Polska. Sobotka ale dnes Hospodářským novinám řekl, že Mládka ani po kritice novely zákona neodvolá.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat