Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš se omluvil za útok na vydavatele. Mám problém s rolí politika, dodal

Ekonomika

  8:20
PRAHA - Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se prostřednictvím deníku Mladá fronta Dnes, který stejně jako deník Lidové noviny a server Lidovky.cz vlastní, omluvil za své výroky na pondělní vládní tiskové konferenci, kterými kritizoval práci internetového serveru Echo24.

Andrej Babiš, šéf hnutí ANO. foto: MAFRA: Dan Materna

V omluvě Babiš uvedl, že nikdy neměl a nadále nemá v úmyslu nikoho umlčovat. Babišova pondělní slova vyzněla tak, že investor serveru by se mohl stát cílem finanční kontroly. "Vzhledem k tomu, jakou pozici zastávám, mohl si někdo můj výrok interpretovat tak, že jako ministr financí hodlám prověřovat financování zpravodajského serveru, což jsem samozřejmě nikdy neměl a nemám v úmyslu," napsal Babiš v omluvě.

Ministr financí schytal za svá slova kritiku. Šéfkomentátor LN Petr Kamberský přirovnal Babiše k Miloši Zemanovi, který v roce 2001 vyhrožoval časopisu Respekt ekonomickou likvidací a podal na něj žalobu. "Pokud ministr financí (Babiš) nepřímo vyhrožuje majiteli média, chová se stejně jako tehdy Zeman – a zaslouží si navlas stejný odsudek," napsal Kamberský (více ZDE).

"Mám říkat něco jiného, než si myslím"

"Omlouvám se všem, kterých se má pondělní slova dotkla," uvedl Babiš. Doplnil, že má stále problém ztotožnit se s rolí politika a člena vlády, v níž má prý říkat něco jiného, než si myslí. Svými pondělními slovy se chtěl hlavně zastat ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, podotkl. Válková, kterou ANO do vlády nominovalo, v rozhovoru pro Echo24 uvedla, že se Čechům za nacistické okupace "zas tolik nedělo".

Omluva Andreje Babiše

Andrej Babiš: Omlouvám se
Chtěl bych se vyjádřit ke svému vystoupení na tiskové konferenci v pondělí po jednání vlády. Vzhledem k tomu, jakou pozici zastávám, mohl si někdo můj výrok interpretovat tak, že jako ministr financí hodlám prověřovat financování zpravodajského serveru, což jsem samozřejmě nikdy neměl a nemám v úmyslu. Jen mám, ostatně jako mnoho dalších lidí, pochybnosti o tom, kdo zmíněný projekt (Echo24.cz -pozn. red.) ve skutečnosti financuje.
Vzhledem k tomu, že jsem byl tři roky hlavním sponzorem serveru Česká pozice, dobře vím, kolik stojí rozjezd a provoz takového projektu. Patřím mezi lidi, kteří s novináři otevřeně, dokonce nadstandardně komunikují. Nikdy jsem neměl a nadále nemám v úmyslu někoho umlčovat.
Stále mám problém se ztotožnit s rolí politika a člena vlády. Před volbami jsem byl svobodný člověk a říkal jsem, co jsem si myslel. Teď už to údajně nemohu dělat, protože politik má prý říkat něco jiného, než si myslí.
Chtěl jsem se zastat hlavně paní ministryně Válkové.
Omlouvám se všem, kterých se má pondělní slova dotkla.
Andrej Babiš, ministr financí
Zdroj: MF Dnes

Až v pozdějším tiskovém prohlášení upřesnila, že to mínila jako porovnání s Polskem či Sovětským svazem. Zdůraznila také, že dění v protektorátu považuje za naprosto neomluvitelné. Babiš v pondělí označil Echo24 za "skupinu takzvaných novinářů, kteří vytunelovali Lidové noviny a fandili ODS". Uvedl, že podle jeho informací byla slova Válkové vytržena z kontextu a že podle ministryně byl její rozhovor pro server veden tendenčně s cílem, aby ji poškodil.

Majitelem serveru jsem já, tvrdí Balšínek

"Byla to provokace a děláte to pro (místopředsedu TOP 09 Miroslava) Kalouska s (bývalým šéfem ČEZ Martinem) Romanen," osočil vicepremiér zástupce Echo24 na vládní tiskové konferenci. Šéfredaktor internetového deníku a bývalý šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek v pondělní reakci na webu uvedl, že spojení s Romanem je zcela nepravdivé.

Babišovu čtvrteční omluvu považuje Balšínek za další urážku. "Je to jako obvykle, že omluva je pouze další urážkou," komentoval vyjádření Babiše vydavatel serveru Echo24 Balšínek. Babiš se podle něj sice omluvil, ale zároveň napsal, že má pochybnosti o tom, kdo server financuje. Balšínek zopakoval, že 95 procent společnosti vydávající Echo24 vlastní on sám, zbývající pětiprocentní podíl patří obchodní ředitelce Petře Feřtové. "Pan Klenor je naším věřitelem, peníze nám půjčil," uvedl Balšínek. Podrobnosti, tedy výši půjčky a její podmínky, ale nechtěl komentovat.

Nad původním výrokem Válkové o situaci Čechů v době protektorátu vyjádřili pobouření zástupci TOP 09 a ODS a šéf občanských demokratů Petr Fiala ministryni vyzval, aby zvážila své setrvání ve funkci. Někteří vládní kolegové se ale Válkové zastali a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda ani nikdo z ministrů nezpochybňuje události během protektorátu a nacistické okupace.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...