Příjmy státu byly oproti předpokladům o bezmála 101 miliard korun vyšší. Přelomový - byť očekávaný - výsledek Babiš oznámil v úterý odpoledne. Na rok 2016 poslanci schválili státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun, země však dosáhla na 61,8 miliardy v pozitivních číslech.
Česko mělo přebytkový státní rozpočet pouze v prvních třech letech samostatné existence. Nejlepšího výsledku země dosáhla v roce 1994, kdy byla v plusu 10,5 miliardy korun. Naposledy skončila v přebytku o rok později (7,2 miliardy).
Státní dluh Česka za letošek klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, řekl Babiš![]() |
„Budeme navrhovat, abychom přebytek použili na splacení dluhu,“ řekl ministr financí a vicepremiér Babiš. Konkrétní ale nebyl. Předpokládá se, že stát těmito penězi uhradí část dluhopisů.
Za dobrým výsledkem rozpočtu v průběhu loňského roku je podle ministerstva financí především růst daňových příjmů, nižší výdaje a ekonomický růst. Oproti předpokladům vybral stát o například o 17,9 miliardy více na DPH. „A to přitom byl původní výpočet daňových příjmů pro rok 2016 optimistický,“ řekl Babiš.
Otázkou je, jak bude vypadat hospodaření v letošním roce. Pro něj totiž ministerstvo financí naplánovalo schodek 60 miliard korun. „Nechci predikovat skutečný výsledek , ale důležité je, že chceme snižovat deficit,“ uvedl ministr.
Díky úspěšné hospodář.politice vlády zastavujeme zadlužování. Teprve počtvrté v historii byl dosažen rozp.přebytek.Naposledy to bylo v 1995.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 3. ledna 2017
Ekonomové i opozice ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů. Ty loni činily 54,3 miliardy korun, což bylo ve srovnání s rokem 2015 o 118 miliard korun méně.
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vládě vytkl to, že investuje méně, než v letech 2011 a 2012 investovala bývalá vláda, v níž byl ministrem financí. „Vláda teď sklízí plody našich investic, ale sama pro budoucnost neinvestuje, což je docela nefér,“ prohlásil.
Zároveň však podpořil názor ministerstva financí, aby se o přebytek rozpočtu snížil státní dluh a ulevil tak příštím generacím, které jej budou splácet.
MF podezřívám z manipulace s čísly, zejména u DPH, jejíž výběr může být reálně nižší. Firmy si stěžují, že jim MF zdržuje vratky na DPH.
— Alexandra Udzenija (@UdzenijaAlex) 3. ledna 2017
Podle materiálu, který v polovině prosince projednala vláda, chce Babišův resort navrhnout, aby se případný přebytek státního rozpočtu za loňský rok využil na snížení státního dluhu, konkrétně na dluhopisy splatné v roce 2017.
Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku.
Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija pak dokonce v jednom ze svých komentářů ostře zaútočila na výsledky rozpočtu jako takové.
„Ministerstvo financní podezřívám z manipulace s čísly, zejména u DPH, jejíž výběr může být reálně nižší. Firmy si stěžují, že jim MF zdržuje vratky na DPH,“ napsala na svém twitterovém účtu.