Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš vyhrál. Elektronické pokladny budou, rozhodli poslanci po 236 dnech

EET

  10:00aktualizováno  11:37
PRAHA - Klíčový zákon pro Andreje Babiše prošel. Sněmovna ve středu krátce po poledni rozhodla o schválení elektronické evidence tržeb navzdory námitkám pravicové opozice, která kvůli normě hrozí ústavní stížností. První restaurace a hotely se podle všeho zapojí už letos v listopadu.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  Dan Materna, MAFRA

Zákon musí ještě projít Senátem a získat podpis prezidenta Miloše Zemana. Ani jeden z těchto kroků by však elektronickým pokladnám neměl stát v cestě. V Senátu má vládní koalice většinu a prezident se už dříve za evidenci tržeb postavil.

JAK ŠEL ČAS S EET

 • Vláda předložila poslancům návrhy obou zákonů (o elektronické evidenci tržeb a souvisejícího změnového zákona) 4. června 2015.
 • První čtení začalo 19. června, do druhého čtení propustili poslanci oba zákony 10. července.
 • Druhé čtení začalo 18. září, skončilo 7. října.
 • Závěrečné schvalování EET: Pátek 27. listopadu: poslanci pravicové opozice 4,5 hodiny přednášeli návrhy na změnu programu, takže se Sněmovna ke třetímu čtení vůbec nedostala. Schůzi ve 14.00 přerušila.
 • Pátek 11. prosince: koalice na tento den svolala mimořádnou schůzi ke třetímu čtení. Navzdory obstrukcím pravice prosadila hlasování o programu a schůze tak mohla formálně začít.
 • Pátek 18. prosince: pokračovalo třetí čtení. Rozprava trvala asi tři a půl hodiny. Pokračovaly obstrukce, došlo i na osobní invektivy.
 • Pátek 8. ledna 2016: pokračovaly obstrukce. Pozornost vyvolal místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové), když řekl, že se cítí být "částečně nalomen" argumenty ministra financí Andreje Babiše.
 • Pátek 22. ledna: koalice schválila omezení řečnické lhůty na deset minut a možnost poslanců vystoupit jen dvakrát. Rozprava trvala pět hodin. Padaly v ní výrazy jako buzerace nebo šaškárna.
 • Pátek 29. ledna: Vládní koalice prosadila, že se závěrečné hlasování uskuteční ve středu 10. února. Opoziční ODS to označila za znásilnění parlamentní demokracie. Debatu provázely opět urážky. Ministr Babiš přinesl transparent s nápisem EET levnější pivo.
 • Středa 10. února: Sněmovna ukončila rozpravu a schválila oba zákony zavádějící EET. Pravice to označila za nedemokratický postup a za znásilnění jednacího řádu.

Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Poslanci v souvislosti s elektronickými pokladnami také rozhodli o tom, že stravovací služby kromě podávání alkoholu se zřejmě zařadí do 15procentní sazby DPH. Nyní jsou v sazbě 21 procent.

Pro zákon hlasovala podle očekávání vládní koalice, podpořili ji někteří poslanci z klubu Úsvitu - Národní koalice a tři nezařazení poslanci. Komunisté se zdrželi. Poslanci ODS a TOP 09 a Starostů na protest opustili jednací sál. V sále však zůstal Karel Tureček, který je sice členem klubu TOP 09 a Starostů, řady TOP 09 však loni opustil. Při závěrečném hlasování se zdržel.

Vláda si od evidence tržeb slibuje narovnání podnikatelského prostředí mezi podnikateli, kteří daně platí, a těmi, kteří je neplatí. Nový nástroj má také pomoci omezit daňové úniky a od zapojení všech zahrnutých odvětví má podle vlády vynášet ročně až 18 miliard korun.

Podle pravicových kritiků naopak poškodí drobné živnostníky a podnikatele a přinese také riziko zneužití získaných dat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tyto námitky opakovaně odmítl.

Poslanci nejprve hlasovali o předlohách a zamítli návrh kritiků evidence tržeb vrátit předlohu do druhého čtení. Členové dolní komory z řad pravicových poslanců za TOP 09 a ODS opustili po procedurálním sporu na protest jednací sál. Před závěrečným hlasováním o zákonech byla ještě půlhodinová přestávka, kterou si vyžádal klub KSČM.

Koalice tedy naplnila scénář, kdy ve Sněmovně prosadila pevné hlasování o vládních předlohách k evidenci tržeb na dnešní jedenáctou hodinu. Do debaty bylo v té době přihlášeno 47 poslanců.

Návrh na ukončení rozpravy dal předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který jednání dolní komory vedl. Proti takovému postupu protestovali předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle nich takový návrh podat nemohl. „Nedělejte z toho úplný Agrofert,“ řekl Kalousek v narážce na skupinu ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Ministr financí Andrej Babiš.
Sněmovna ukončila rozpravu k EET.

Námitky proti Hamáčkovu postupu, jak je Stanjura a Kalousek podali, Sněmovna zamítla. Následně ani neodvolala Hamáčka z pozice předsedajícího.

Kalousek taky poukázal na to, že v klubu TOP 09 a Starostů je ještě 14 členů, kteří nevyčerpali řečnický čas. Většina z nich měla podle něho připraven návrh, o němž by bylo možné hlasovat. „Znásilnili jste parlamentní diskusi způsobem, který nemá obdoby,“ řekl Kalousek.

Předseda ODS Petr Fiala na tiskové konferenci v pauze jednání uvedl, že až se jeho strana dostane k moci, zákon zruší.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na začátku jednání zavedení elektronické evidence tržeb opět obhajoval. Ohradil se proti některým výtkám kritiků z řad pravicové opozice, například že ministerstvo financí řeší jen malé daňové úniky a že evidence dopadne hlavně na malé podnikatele.

Dolní komora měla podle dřívějšího rozhodnutí koaliční většiny hlasovat o vládních normách od jedenácti hodin dopoledne. Babiš podotkl, že od zahájení projednávání evidence tržeb ve Sněmovně uplynulo 236 dní.

„Čteme to tady už 38 hodin a v rámci třetího čtení 23 hodin,“ uvedl. Evidenci tržeb Babiš označil za standardní nástroj pro boj s šedou ekonomikou a za nejefektivnější a nejlevnější nástroj pro narovnání podnikatelského prostředí.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat