Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bagry srovnaly se zemí údajnou největší černou stavbu na Šumavě

Ekonomika

  10:51
PRÁŠILY - Hrubou stavbu Relaxačního centra Prášily - považovanou za největší černou stavbu Šumavy - rozebraly v minulých týdnech bagry. Objekt, který byl oproti původním plánům a stavebnímu povolení výrazně větší, se nelíbil obci, správě národního parku ani některým místním lidem.

Relaxační centrum Prášily foto: ČTK

Centrum začala stavět v roce 2009 společnost Šumavské centrum zdraví, v níž figuruje vlivný advokát Miroslav Zámiška. Ještě v tom roce úřady stavbu zastavily. Spory kvůli centru skončily u soudu, ten ale podle dostupných informací ještě nerozhodl.

Nyní se rozměrný objekt změnil v hromadu sutin. Obec o demolici nikdo neinformoval, řekl starosta Libor Pospíšil. „Nevím o tom nic, jen to, že se to bourá. Byla za mnou demoliční firma, ale jen mi oznámili, že to bourají, žádné oficiální rozhodnutí jsem neviděl, řekl starosta.

Demolice údajné černé stavby v obci Prášily. Projekt zaštiťovala společnost...
Demolice údajné černé stavby v obci Prášily. Projekt zaštiťovala společnost...

„Původně povolená stavba měla mít zastavenou plochu necelých 300 metrů čtverečních, ve výsledku tam investor postavil zhruba 650 metrů čtverečních,“ uvedl Ivan Adam z občanského sdružení, které proti stavbě vystupovalo. Objekt v centru obce se nelíbil správě parku ani radnici. 

„Stavba neodpovídala původnímu stavebnímu povolení a navíc překračovala objemově i plošně rámec regulativů územního plánu,“ vysvětlil námitky obce Pospíšil.

Stavební úřad v Sušici nejdřív nařídil zastavení stavby, pak zahájil jednání o jejím odstranění. Na žádost investora ale potom stavbu dodatečně povolil. Plzeňský krajský úřad ale vyslyšel odvolání odpůrců a nařídil stavebnímu úřadu obnovit řízení o jejím odstranění. 

Investor se proti tomu bránil a věc skončila u soudu. Podle Adama ale ještě nepadlo žádné rozhodnutí. Občanské sdružení by teď chtělo vědět, na základně jakých úředních rozhodnutí se stavba bourá. Obává se, že černá stavba se načerno i demoluje. Také na demolici musí být totiž patřičná povolení a plány. Sdružení se také obává, jak se bude v parku nakládat s tunami sutě.

Úprava stavby podle plánů z roku 2007

Na stavebním úřadu v Sušici odmítli cokoliv o stavbě a její demolici sdělit. „Stavební úřad nenařizoval demolici. Není to demolice, je to úprava stavby v souladu s projektovou dokumentací z roku 2007,“ řekl tajemník sušické radnice Petr Novák. 

Stavbu prý upravuje podle původních plánů sám investor. Zámišku se nepodařilo agentuře ČTK kontaktovat.

Vedoucí oddělení stavebního odboru krajského úřadu Helena Štvánová podle pondělní Mladé fronty Dnes zapochybovala, že před lety vydané stavební povolení stále platí. „Vím, že byly určitě podané dvě žaloby. Ale o tom posledním vývoji v Prášilech slyším poprvé,“ uvedla.

Likvidaci objektu vítá správa šumavského parku i aktivisté. „Odstranění stavby penzionu pana Zámišky v Prášilech, hyzdícího obec v Národním parku Šumava, je pozitivní vlaštovkou celostátního významu. Nestává se totiž, že tak velká nová stavba postavená načerno skutečně tlakem úřadů zmizí,“ řekl mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat