Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma Bakalových přijde o lukrativní místa v Pařížské ulici. Praha 1 jí neprodlouží pronájmy

Ekonomika

  15:27aktualizováno  18:38
PRAHA - Praha 1 neprodlouží firmě Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových pronájmy lukrativních prostor v Pařížské ulici. Smlouva skončí za rok a půl, do té doby radnice vybere jiného nájemce. Radní městské části v úterý vyhodnotili došlé nabídky včetně té LBM a rozhodli se nájem ukončit. Piráti minulý týden uvedli, že radnice plánuje všechny smlouvy společnosti bez soutěže prodloužit o deset let.

Zdeněk Bakala. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Radnice pronajímá LBM velkou část z dvaceti nebytových prostor, které v Pařížské vlastní. Konkrétně jde o šest butiků v Pařížské ulici a jeden obchod na adrese Široká 20. Jedná se o značky Breitling, Audermas Piguet, Bottega Veneta, Diesel, Ermenegido Zegna, Tod’s, Valentino a dva multibrandové obchody s dámskou i pánskou módou.

Mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková pro LN uvedla, že Bakalova společnost napsala Radě dopis, kde svou žádost o prodloužení nájmu vysvětluje investicí do butiků. Její návratnost údajně firma odhaduje minimálně za pět let.

„Společnost LBM doposud neobdržela oficiální vyrozumění od Prahy 1, proto se k této věci nyní nemůže vyjádřit,“ sdělila LN zástupkyně LBM Jitka Havrdová.

Že firma vyrozumění nemá, potvrdil pro ČTK i mluvčí firmy Vladimír Bystrov. „Nicméně řízení pronájmů podle doby platnosti různých smluv je standardní součástí našeho podnikání. Pro úplnost jen dodávám, že nejbližší nájemní smlouva na prostory v této lokalitě vyprší společnosti Luxury Brand Management na konci roku 2020,“ sdělil ČTK Bystrov. Podle Lomeckého to bude za rok a půl.

Soutěž o prostory

Městská část před časem vyvěsila na úřední desce záměr ohledně dalšího pronájmu nebytových prostor. Piráti v tiskové zprávě minulý týden uvedli, že radnice záměrem plánuje ještě před volbami bez soutěže smlouvy prodloužit za ceny, které jsou hluboko pod tržní hodnotou.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) to označil za lživé tvrzení. „Tímto chceme dementovat informaci, která proběhla nedávno v médiích, že rada smlouvy prodloužila. Není to pravda, záměr, který byl vyhlášen, je vlastně otevřením veřejné soutěže o tyto prostory,“ sdělil v úterý. Doplnil, že se očekává, že ve výběrovém řízení, které radnice vyhlásí, se podaří dosáhnout výrazně vyšších nájmů. 

Kam manželé Bakalovi své butiky přestěhují, není zatím jisté. Obchody s hodinkami či prodejny sdružující více značek, takzvané multibrandy, by pravděpodobně mohly s úspěchem znovu otevřít v menších uličkách v blízkosti Pařížské. 

Problém by ovšem mohl pro LBM představovat butik Valentino, který otevřel teprve letos v březnu. Italská značka totiž patří k předním luxusním módním domům, které si působení na prestižní adrese zahrnují do smlouvy.

Oznámení o neproudloužení nájmu Bakalovým butikům v Pařížské přichází ve chvíli, kdy podle zprávy LN podnikatel prodává multifunkční komplex Forum Karlín. Obchod by měl dosahovat 1,3 miliardy korun. 

Luxury Brand Management provozuje v Praze 14 luxusních butiků a celkem zastupuje téměř 25 značek. Jediným akcionářem společnosti je podle obchodního rejstříku podnikatel Zdeněk Bakala, známý hlavně v souvislosti s kauzou OKD, jehož část v minulosti ovládal. 

Bakala vlastní i vydavatelství Economia. Luxury Brand Management byla založena v roce 2010. Firma loni vykázala ztrátu zhruba 38 milionů korun. Michaela Bakala je podle obchodního rejstříku místopředsedkyní představenstva.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat