130 let
Banka ČSOB

Banka ČSOB | foto: Lidové noviny

Bance vadí konkurs Chemapolu

Ekonomika
  •   8:04
PRAHA - Před sedmi lety začal pád chemického impéria Chemapol Group Václava Junka. V lednu 1999 podala Československá obchodní banka (ČSOB) návrh na konkurs, kterému soud vyhověl.
Už začátek jednoho z největších bankrotů byl kontroverzní. Ostrá slova a boje ovšem pokračují i během konkursu. V současnosti právě ČSOB vede tvrdé spory se správcem konkursní podstaty Chemapolu Alexandrem Vackem. Banka usiluje dokonce o jeho odvolání. Podle názoru manažerů ČSOB má správce příliš vysoké výdaje, které jsou nepřiměřené „vzhledem k tomu, že konkurs Chemapol Group se nachází v konečném stadiu“.

Výhrady ČSOB nepovažuje Vacek za oprávněné. „Mé hospodaření od počátku konkursního řízení kontroluje věřitelský výbor a konkursní soud,“ uvádí Vacek s tím, že ČSOB byla do srpna 2004 členem výboru. Náklady jsou podle něj schválené věřitelským výborem.

Městský soud v Praze ostatně návrh banky na odvolání správce loni v listopadu zamítl. Proti rozhodnutí soudu se však ČSOB ihned odvolala. „V současné době je návrh ve fázi druhého odvolání k Vrchnímu soudu v Praze,“ sdělil Pavel Hejzlar z ČSOB. A co je údajnou příčinou ostré kritiky? „Napětí mezi mnou a ČSOB začalo poté, co jsem na ČSOB podal žalobu o zaplacení 878 milionů korun z titulu nesprávně převedených bankovních účtů,“ tvrdí Vacek. Podle Hejzlara měla ovšem banka výhrady ke správci již dříve a nesouvisely se žalobou.

Bance se zejména nelíbí náklady na poradce a délka konkursu, který už trvá přes sedm let. Správce podle Hejzlara angažuje velké množství poradců. „Z toho je zřejmé, že vedení konkursu není přiměřené jeho schopnostem a možnostem, což je důležitým důvodem pro zproštění správce konkursní podstaty funkce,“ uvádí Hejzlar.

Vysoké náklady na poradce, auditory a právníky ale Vacek odmítá. „Náklady na poradenské služby za rok 2005 činily zhruba 1,3 milionu korun,“ uvádí. Podle něj jsou v jeho službách dva poradci, dva právníci a jeden auditor.

„Délka konkursu je neúměrně a nedůvodně prodlužována a způsob jeho vedení ze strany správce je neprofesionální,“ pokračuje ve výhradách Hejzlar. „Jde o jeden z největších konkursů, jediný vedený na holding,“ oponuje Vacek s tím, že konkurs je zatížen množstvím soudních sporů, jejichž projednání závisí plně na soudech. Během konkursu Vacek zpeněžil majetek za 2,7 miliardy korun a přezkoumal pohledávky zhruba 200 věřitelů ve výši 19 miliard. „Pohledávky ve výši 5,8 miliardy jsem musel popřít a vést ohledně nich soudní spory, z nichž některé nejsou bohužel dosud ukončeny,“ upozorňuje. Konkurs by přitom mohl skončit již letos. „Konkursní soud stanovil podat konečnou zprávu do 31. prosince 2006,“ říká Vacek. Soud ovšem tuto lhůtu již několikrát prodloužil.

Krach Chemapolu byl problémový už od začátku. Například státní Konsolidační banka byla překvapena jeho rychlostí. Bankrot Chemapolu odstartoval konec kapitánů průmyslu, jako byli Junek nebo šéf plzeňské Škodovky Lubomír Soudek.
Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás